3 důvody, proč se dětský účet může dostat do mínusu


03. 03. 2021  00:31     Veronika Kalátová     komentáře (0)

Také jste si mysleli, že to není možné? Samozřejmě, že ve smluvních a obchodních podmínkách bank se uvádí, že účet pro děti není možné používat v kombinaci s úvěrovými produkty, a tedy by se správně nikdy neměl dostat do minusu, ale realita je trochu jiná. Je to způsobené nedokonalostí bankovních systémů nebo poplatkovou politikou. Pojďme se tedy podívat na 3 nejčastější důvody, které způsobují, že se účet, a nejen dětský, může dostat do debetu?

3 důvody, proč se dětský účet může dostat do mínusu
 1. Účet je zdarma, ale některé využívané služby ne

Banky se předhánějí v nabídkách dětských účtů a je snaha mít tam minimální či dokonce žádné poplatky. Bohužel, když se řekne, že je vedení účtu zdarma, tak to ještě nemusí znamenat, že tam nejsou nějaké „skryté“ poplatky. Například zpoplatněná sužba „zjištění zůstatku na účtu prostřednictvím bankomatu tzv. ATM“. Dítě se konečně naučí vybírat peníze z ATM a jeho zvědavost mu nedá a bude mít zájem se kouknout, jaký je zůstatek na účtu. Služba, která u nedomovské banky může vyjít sakra draho. Pokud nejsou peníze na účtu, účet se dostává do mínusu. Role rodiče je, naučit své děti využívat mobilní či internetové bankovnictví a sledovat svůj disponibilní zůstatek na účtu tam a ne v ATM.

 1. Účet je zdarma, ale některé produkty vázané na účet ne

Někteří rodiče mohou dávat přednost platební nálepce před klasickou debetní platební kartou pro své děti. Je to přeci super, dá se to na mobil či na klíče. Bohužel, tento platební nástroj bývá nejen poplatkově sakra nevýhodný, ale dnes již pro mladou generaci nemoderní, děti dávají přednost placení mobilem či hodinkami – což je mnohem bezpečnější. Zda nejsou prostředky na účtu na poplatek spojený s platební nálepkou, může to způsobit, že se účet dostane do mínusu.

 1. Nedokonalost systémů a platby na off-line terminálech

Má-li dítě vázanou debetní kartu či nálepku na svůj účet, může se stát, že bude platit i na tzv. off-line terminálech, tedy není na síti, tedy není možné překontrolovat, zda je na účtu dostatečné množství peněz k platbě. Platba obvykle proběhne. Když se dodatečně zjistí, že banka nemá z čeho platbu pokrýt, informuje následně klienta i rodiče o vzniku nepovoleného debetu, požádá, aby byly peníze na účet co nejdříve vloženy a dluh byl tak uhrazen. Obchodní terminály off-line se vyskytují například na nádražích, v tramvajích, autobusech, na tržištích a u malých obchodníků.

Využívání dětského účtu je super věc. Je to vhodný prostředek učení se finanční gramotnosti. Ale je třeba být připravený na vše. Je třeba se připravit i na jednání s poradci, neb bohužel mnoho bankéřů o těchto situacích své klienty/rodiče neponaučí.  Právě proto vznikl kniha FINANČNÍ ZRALOST Veroniky Kalátové, která vás zasvětí do nejčastějších chyb, které klienti dělají ve finančním světě a pomůže vám se připravit na jednání s finančními poradci a bankéři.

Může být poplatek za zjišťování zůstatku na svém účtu na bankomatu?

 1. Ano
 2. Ne

Proč je dobré mít peníze doma v kasičce/v peněžence?

 1. Peníze se dále zhodnocují a připisují se úroky
 2. Peníze jsou pojištěné ze zákona o bankách
 3. Peníze nikdo nemůže ukradnout
 4. Když nefunguje platební karta

Který produkt je pro děti nejdůležitější?

 1. Penzijní spoření
 2. Úrazové pojištění
 3. Fondy
 4. Platební karta

Nebyli jste si jisti s odpovědí v kvízu?

Chcete najít tipy, jak rozvíjet své děti k finanční zodpovědnosti? Kniha Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti od Veroniky Kalátové poskytne nejedno doporučení.

Správné odpovědi kvízu jsou: 

Výsledky: 3/b;2/d;1/a

 Logo AirBank anketa  

Koupit ZDE:

https://www.plotknihy.cz/cs/financni-zralost/697/p/

 

Životní situace

Pojišťovny musí proplácet nové díly auta

Sepsání notářského zápisu o rozhodnutí orgánu právnické osoby

Zkouška řidičů

Při pořizování úvěru se neřiďte reklamou

Zakládám živnost

Životní situace

Jaké máte znalosti ve věci dětských financí? Zkuste si náš kvíz


 1. Může být poplatek za zjišťování zůstatku na svém účtu na bankomatu?

 2. Proč je dobré mít peníze doma v kasičce/v peněžence?

 3. Který produkt je pro děti nejdůležitější?
3 důvody, proč se dětský účet může dostat do mínusu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11395535932

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více