5. díl - Bezpečnost především - svět internetu


21. 09. 2016  00:57     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Svět internetu je velkou příležitostí, ale také velký rizikem, zvláště v oblasti placení on-line. Vše se dozvíte s Velkým kurzem rodinných financí v dnešních Lidových novinách.

5. díl - Bezpečnost především - svět internetu
Internet je svět a prostor neomezených možností. To platí jak pro běžné lidi, tak ale i pro pachatele trestných činů. Právě internetová kriminalita nejen ve světě, ale i v České republice velmi rychle roste. Je třeba si uvědomit, že sdílením přístupových údajů či informací o vaší kartě nebo účtu, můžete dát tuto informaci či údaje k dispozici komukoliv v prostředí internetu, včetně možných podvodníků.

Podvodníci využívají phishing a pharming

Velkým problémem je, že přes všechna bezpečnostní opatření bank i jejich snahu o zvýšení osvěty ve věci bezpečnosti placení na internetu a ovládání internetového bankovnictví, jsou lidé stále velmi neopatrní a velkou část problémů si zaviní sami. Lidé se tak nechávají stále zmást podvodníky, kteří zasílají na jejich mail zprávu, která se tváří jako zpráva od banky a požaduje po nich sdělení přihlašovacích údajů k bankovnímu účtu jakožto paradoxně důraz na zajištění většího zabezpečení či nahlášení jiných osobních údajů. Druhá forma vylákání přístupových údajů od klienta představuje falešnou internetovou stránku banky, která vypadá, jakoby z oka vypadla té pravé. Klient v domnění, že se nachází na stránce přihlášení do svého internetového bankovnictví, zadá údaje a tyto se okamžitě dostanou k podvodníkovi, který neprodleně převede prostředky z účtu klienta ideálně na těžko dohledatelný účet v zahraničí. Rozhodně doporučujeme v tomto případě pravidelně měnit hesla pro přístup k internetovému bankovnictví a pravidelně nechávat kontrolovat počítač kvalitním antivirovým programem.

Dnes tak často zmiňovaný „Phishing“ znamená v českém vyjádření tzv. rybaření. Tento pojem přesně odpovídá charakteru tohoto podvodného jednání, kdy pachatel rozešle jako spam na tisíce adres mail, který se tváří jako mail od banky s odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví. Pak už jen pachatelé čekají, kdo se na jejich návnadu chytí a pošle jim přihlašovací údaje ke svému účtu. Přesměrování na falešné stránky banky se pak nazývá „Pharming“.

PŘÍBĚH OBYČEJNÉHO ČLOVĚKA:

Míša je klientkou jedné z menších tuzemských bank. K této bance ji přivedl zájem o refinancování její staré, nevýhodné půjčky. Banka jí poskytla lepší úrok a další podmínky a Míša se stala její klientkou. Ke svému běžnému účtu obdržela kartu, kterou může platit i na internetu. Míša je zaneprázdněný člověk, který k nákupům hojně využívá internet a nejrůznější internetové obchody, kde platí výlučně svou platební kartou. Jednoho dne díky tomu, že měla Míša nastavenou notifikaci na svém mobilu s upozorněním na odchozí a příchozí platby, si Míša všimla, že bankou byly zamítnuty transakce na větší částky peněz. Nejprve zamítla banka platbu 200 tisíc korun, poté 100 tisíc korun a vždy z důvodu nedostatku hotovosti na účtu. Míša měla na účtu naštěstí aktuálně uloženo pouze 5 tisíc korun, což jí také zachránilo od větší škody. Platba právě 5 tisíc korun už bankou prošla. Podvodník tak zjevně získal údaje o kartě Míši a u velkého internetového prodejce se snažil platit za různě vysoké objednávky, dokud mu nějaká platba neprojde. Pachatel se na počátku samozřejmě vždy snaží o maximalizaci výnosu z této činnosti a tak zkouší platby vyšších částek, netuší však, jaký má jeho oběť na účtu zůstatek. Míša okamžitě po zjištění podezřelých plateb zavolala na kontaktní číslo banky a požádala o prošetření plateb a následně i zablokování karty. 

Článek můžete dočíst v dnešních Lidových novinách v rámci velkého Kurzu rodinných financí. Lidové noviny si koupíte v trafice nebo v digitální čtečce zde: www.lidovenoviny.cz5. díl - Bezpečnost především - svět internetu

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více