Banka bez poplatků? Konečně, snad


27. 11. 2007  12:44     Patrik Nacher     komentáře (5)

Další bankou, která v pondělí 26. listopadu slavnostně ohlásila svůj vstup do ČR je mBank. A vypadá to, že se klienti mají na co těšit. mBank chce navázat na úspěch, který má v Polsku se svým konceptem banky, která si neúčtuje poplatky za základní bankovní služby. První klienti si v ČR už založili účet a hned se tak mohli přesvědčit, že služby, za které se doposud u nás platilo, platí a zřejmě bude platit, budou zdarma. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

Kritik, potížista či pan poplatek. Hlavně ta poslední přezdívka mě baví. Musím ale přiznat, že se postupně pohled bank na moje aktivity a web (www.bankovnipoplatky.com) mění. Snažím se nekritizovat za každou cenu, návrhy řešení prezentuji pokud možno kultivovanou formou. A do osvětových aktivit, jejichž cílem je zvýšit bankovní gramotnost, se už zapojila i jedna banka – Poštovní spořitelna, se kterou pořádám soutěž pro studenty středních a vysokých škol. Úkolem studentů bylo napsat esej na téma „Ideální banka v 21.století“. Přišlo 55 zajímavých textů a nápadů, které budeme postupně odhalovat. Vývoj bankovního trhu směřuje dál a zdá se, že správným směrem. Na český trh vstoupila včera další banka. A zdá se, že by mohla moji kritiku poplatkové politiky bank působících u nás poněkud otupit. I přesto, že si pomalu zvykám na přezdívky shora uvedené, jsem tomu upřímně rád.

Jak jsem se už zmínil, další bankou, která v pondělí 26. listopadu slavnostně ohlásila svůj vstup do české kotliny je mBank. Banka působící v Polsku (internetová odnož BRE Bank), jejímž majoritním vlastníkem je Commerzbank. A vypadá to, že se klienti mají na co těšit. mBank chce navázat na úspěch, který má v Polsku se svým konceptem banky, která si neúčtuje poplatky za základní bankovní služby. První klienti si v ČR už založili účet a hned se tak mohli přesvědčit, že služby, za které se doposud u nás platilo, platí a zřejmě bude platit, budou zdarma. A tak jsem neodolal a šel se podívat do nově otevřeného centra na Vinohradech. První, o co jsem samozřejmě požádal byl, jak jinak, sazebník bankovních poplatků. A ihned jsem se jal studovat tuto červenou brožurku.

Nejprve osobní účet (mKONTO). Zřízení, vedení, zrušení účtu 0 Kč (slovy nula), veškerý bezhotovostní platební styk nula 0 Kč (ovládaný přes internet). Pokud si klient bude chtít ovládat transakce přes operátorky mLinky, budou ho jednotlivé operace stát 12 Kč. Elektronické výpisy 0 Kč. Výpis z účtu v papírové podobě 25 Kč. Vydání platební karty (VISA CLASSIC), roční poplatek za kartu 0 Kč. První tři výběry z bankomatů v ČR 0 Kč a to i přesto, že mBank nemá vlastní síť bankomatů. Čtvrtý a každý další výběr už ale bude za 19 Kč. Výběry z bankomatů v zahraničí 0 Kč bez omezení!!!

Spořící účet eMAX má také zajímavé parametry. Zřízení, vedení či zrušení účtu 0 Kč, bezhotovostní platební styk 0 Kč a úroková sazba 3% p.a.. Peníze přitom může klient kdykoliv vybrat a úrok je garantovaný bez ohledu na výši vkladu.

To u nabídky hypotéky vás ihned příjemně zarazí, že poskytnutí úvěru (vyřízení) je zdarma (dnes se zpravidla platí 0,8% z půjčené částky) a správa hypotéky, stejně jako vedení úvěrového účtu je také za 0. Věc na české poměry nevídaná. Všichni, kdo mají hypotéku, se každý měsíc rozčilují, že musí neustále platit oněch cca 150 Kč za vedení účtu i přesto, že na účtu dochází pravidelně pouze a jen k jedné operaci. Mimochodem nulou je ohodnoceno i předčasné splacení hypotéky.

Nabídka bankovních služeb mBank je zatím jen základní. Obchodní model mBank funguje na principu minima nákladů a ovládání veškerých operací přes internet. Banka počítá s tím, že počet poboček bude po celé ČR do konce roku 2008 jen kolem patnácti.

Co k tomu dodat? Stačí dvě slova – no konečně. Uvidíme, jak se bude nabídka banky vyvíjet do budoucna. Jen doufám v tři základní postuláty – za 1) že mBank tento svůj záměr neopustí, za 2) že to bankovní klienty nakopne a rozhýbe se konzervativní český trh a za 3) že se k této bance postupně připojí i jiné banky. Pokud mBank přinutí konkurenty zlevnit své služby, oceníme to zajisté všichni.Banka bez poplatků? Konečně, snad

Diskutovat (5)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6435664443

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

500


ČÍSLO TÝDNE - 500 právě tolik miliard korun bude činit schodek státního rozpočtu v roce 2021. Navýšení schodku navrhla vláda a schválila poslanecká sněmovna. Jedná se o nejvyšší schodek v historii České republiky.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1670
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,7320
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7720
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2515
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7570
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3674
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více