Bankovní benefity a bonusy zaplavují trh - I. díl.


26. 11. 2015  00:16     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Banky ve zcela mimořádné míře přicházejí v poslední době s nejrůznějšími bonusy a benefity či odměnami ke svým standardním produktům. Chcete nafukovací balónek, ořezávatko nebo propisku? Sjednejte si bankovní produkt. ČTĚTE DÁLE!

Bankovní benefity a bonusy zaplavují trh - I. díl.
S bankovními benefity a odměnami to tak jednoduché není.  Některé odměny jsou skutečně efektivními a využitelnými odměnami a některé jsou zase jen kýčem, který má na základě nesouvisejícího daru či benefitu pouze tupě přilákat klienty. Nacházíme se ve světě financí a bankovních produktů a tak i benefity by měly být vybírány podle toho. V opačném případě se dostáváme do absurdit, jaké známe z reklamy o hodném a zlém bankéři jedné nejmenované banky. Nabízení takové formy darů pak spíše ukazuje na nemožnost produktu se prosadit svými kvalitami a parametry. Tento zásadní nedostatek je pak nutné napravovat dodatečným dárky pro nové klienty. V této věci pak nemusíme podceňovat intelektuální úroveň klientů, kteří jsou schopni poznat, zda se je banka snaží uplatit a nabídnout jim zcela nesouvisející bonus, nebo banka prostě svůj produkt zvýhodňuje a předmětný benefit je pak určitou součástí daného produktu, který s ním i logicky souvisí.

Jako server hájící zájmy klientů bank dlouhodobě nesouvisející benefity kritizujeme. I charakter konkrétních zvolených odměn a benefitů ukazují na přístup banky ke svým klientům.

S jakými benefity jsme se v poslední době mohli nejvíce setkat?

Jednoznačně nejčastějším benefitem, který je již v současné době zcela standardní jsou slevy při placení kreditními kartami. Klient tím, že používá kreditní kartu banky, získá buď přímo slevu při nákupu zboží placeného touto kreditní kartou, nebo mu na jeho účet banka připíše určené procento útraty zpět. Tento benefit nabízí více či méně všechny banky poskytující kreditní karty. Tento benefit je logický a k danému produktu se skutečně hodí. Ocenit můžeme také využití plateb kreditní kartou pro podporu charitativních institucí  a pomoc potřebným. Bonus funguje stejně jako v předchozím případě, ovšem s tím rozdílem, že nyní se připisují odměny za placení příslušné organizaci, která je podporována.

Dalším benefitem či bonusem je odpuštění poplatku při sjednání nějakého produktu. Typicky se jedná o odpouštění poplatku za sjednání smlouvy k hypotečnímu či jinému úvěru. Pokud pomineme fakt, že uzavření úvěrové smlouvy by nemělo být vůbec zpoplatňováno, protože je to vztah mezi bankou a klientem, kdy ziskově z celé věci profituje především banka, jedná se opět o logický benefit, který představuje určité zvýhodnění produktu či jeho nákladnosti.

Objevují se i další poměrně netradiční produkty, které je opět možné ocenit. Jedná se například o bezúročné období v případě řádného splácení. Můžeme se dokonce setkat s nabídkami druhé poloviny splácení bez úroků, pokud je první polovina splácení plněna ze strany klienta řádně. V případě jiných nabídek vrací banky v průběhu splácení až tři splátky zpět klientovi, jako poděkování za řádné splácení.

Některé banky pak zase nabízejí bonus za používání svého účtu. Což je jeden z bonusů, které oceňujeme nejvíce. Nejen že klient neplatí za užívání účtu žádné poplatky, ale navíc dostane od banky za jeho aktivní používání měsíční či roční bonus. Není přitom podstatná jeho výše. Banka tím dává najevo úctu ke svým současným a věrným klientům, kteří skutečně aktivně využívají jejich služeb.

DRUHÝ DÍL ČLÁNKU O BANKOVNÍCH BENEFITECH A BONUSECH SI MŮŽETE PŘEČÍST ZA TÝDEN!Bankovní benefity a bonusy zaplavují trh - I. díl.

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více