Banky a inovace:
Česko je terčem útoků na bankovní účty


30. 04. 2015  00:13     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČTVRTEČNÍ SERIÁL - BANKY A INOVACE: Inovace v bankovnictví máme rádi. Existují ale i inovace negativní a to zejména takové, které umožňují podvodníkům napadat účty klientů bank a tyto klienty nebo přímo banky okrádat.

Banky a inovace: Česko je terčem útoků na bankovní účty
Již jsme si zvykli, že v souvislosti s inovacemi u banky se objeví vždy něco prospěšného, nebo užitečného. Něco co usnadní využívání služeb, nebo produktů banky a zvýší spokojenost klientů banky. Mezi významné inovace poslední doby tak můžeme jmenovat například bezkontaktní platební karty, vkladové bankomaty, internetové bankovnictví, nebo bankomaty pro nevidomé. Podobných inovací je celá řada.

Poslední studie však přinesly zajímavá zjištění, dle nichž inovace v bankovnictví nemusí vždy fungovat výhradně pozitivně. Stejně důležité inovace v negativním smyslu totiž vymýšlejí různí internetoví podvodníci, nebo celé organizované skupiny a to často i ze zahraničí. Smyslem těchto inovací je usnadnit a zajistit přístupy na soukromé účty a možnost s nimi manipulovat, ideálně pak převést finanční částky z tohoto napadeného účtu na účty podvodníků, nebo tyto prostředky ideálně v zahraničí vybrat.

O tom, že se nejedná o bezvýznamné, či okrajové inovace svědčí i fakt, že podvodníci jsou často o krok napřed před samotnými bankami. Naopak banky musí vynakládat energii a prostředky v rámci svých vlastních inovací k tomu, aby řádění internetových podvodníků zamezily. 

Tomáš Strýček, výkonný ředitel společnosti AEC, která se specializuje na zabezpečení dat, tvrdí, že Česká republika je prý na 8. místě s největším rizikem útoku na bankovní účty s přepočtem na počet obyvatel.

Česká republika je tak dle tvrzení odborníků rájem pro internetové a bankovní podvodníky. Důvodem je především fakt, že internetové a mobilní bankovnictví je v České republice na velmi dobré úrovni. Dalším důvodem úspěšnosti podvodníků je pak také skutečnost, že lidé nevěnují dostatečnou pozornost zabezpečení svého internetu, svých dat a svých přístupových údajů. Lidé jsou také často nepozorní a jsou schopni údaje ke svému účtu sdělit podvodníkovi na základě emailu, který se tváří jako mail od banky.

Rozšíření internetového a mobilního bankovnictví v České republice ve spojení s nízkou finanční gramotností mnoha bankovních klientů vytváří ideální prostor a prostředí pro podvody tohoto druhu.

Řešením problému tohoto druhu kriminality není represe, protože odhalování těchto trestných činů a jejich pachatelů je v otevřeném prostředí internetu prakticky nemožné. Řešením je prevence a zvýšená odpovědnost samotných klientů. Pokud budou klienti opatrní a budou dodržovat zásady bezpečné práce se svým účtem, usnadní tak práci bankám v boji proti podvodníkům a nestanou se snadnou obětí podvodníka. 

 

I to je důvod, proč se náš server BANKOVNÍ POPLATKY věnuje v tak široké míře vzdělávání a zvyšování finanční gramotnosti naší veřejnosti.

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

geen_vstricnaBanky a inovace: Česko je terčem útoků na bankovní účty

Diskutovat (0)