Banky a spořitelny mají nakročeno k překonání loňského rekordu


22. 08. 2017  17:59          komentáře (0)

Banky v červenci poskytly 7213 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,578 mld. Kč. Stavební spořitelny přidaly za červenec dalších 4,017 mld. Kč. Celková suma peněz rozpůjčovaných na bydlení v červenci vystoupala na 18,5 miliardy korun. V druhé polovině roku očekáváme, že se ve výsledcích projeví regulace hypoték nad 80 % LTV a nárůst sazeb hypoték. Jak? O tom jsou následující řádky.   

Banky a spořitelny mají nakročeno k překonání loňského rekordu
Banky začínají za loňskými výsledky zaostávat

Banky v červenci poskytly 7213 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,578 mld. Kč. V meziročním srovnání klesl počet (-5,3 %), ale znovu i objem sjednaných hypoték. V červnu hypoteční produkce klesla o 6,6 %, tentokrát byl pokles o něco menší - 4,2 %. Na trhu dochází k znatelnému ochlazení, které pramení jednak z regulace hypoték nad 80 % LTV a zároveň z nedostatečné nabídky vhodných nemovitostí k pořízení. Objem sjednaných hypoték byl letos v červenci na srovnatelné úrovni jako v roce 2013 nebo 2014.  

graf1

Průměrná výše hypotéky klesla

Zajímavostí červencových výsledků je meziměsíční pokles průměrné výše hypotéky. Zatímco v červnu její výše vystoupala na 2,050 mil. Kč. V červenci to bylo „jen“ 2,021 mil. Kč. Příčinou tohoto poklesu může být výše zmíněná regulace hypoték nad 80 % LTV, jejichž poskytování banky skrze zvýšenou cenu výrazně utlumily. Vývoj průměrné výše hypotéky ilustruje následující graf, kde je od roku 2015 zřetelný každoroční posun ukazatele řádově o 100 000 Kč výše.  

graf2

Sazby hypoték nyní nejspíš porostou

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték klesla meziměsíčně o 2 bps. na 2,02 %* (y/y +14 bps.), čímž dál následovala trend vývoje predikovaný indexem nabídkových sazeb. Index GOFI 70 v červnu klesl o 1 bps. na 2,11 a v červenci spadl o další 2 setiny procentního bodu na 2,09 %. Nyní však již zdražují i hypotéky do 80 % LTV, takže indexy nabídkových sazeb v srpnu povyrostou a se zhruba měsíčním zpožděním bude následovat růst i v případě realizačních cen, jak je monitoruje server hypoindex.cz

graf3

Stavební spořitelny si udržují meziroční náskok

Stavební spořitelny v červenci sjednaly úvěry za 4,017 mld. Kč, což je sice o 1,7 miliardy méně než v předchozím měsíci, ale v meziročním srovnání stavební spořitelny navýšily produkci o více než půl miliardy. V procentním vyjádření meziroční růst činí 18,3 % a v součtu od začátku roku překonávají nyní stavební spořitelny loňské výsledky o 7,6 mld. Kč.

graf4

„Nárůst úrokových sazeb hypoték podle našeho předpovědního modelu v krátkodobém horizontu povzbudí poptávku po hypotékách - lidé si budou chtít sjednat úvěr za stále ještě výhodných sazeb. A i když na trhu nyní vidíme, že banky v druhém pololetí začínají zaostávat za loňskými výsledky, díky 12miliardový náskoku z prvního pololetí odhadujeme, že celková roční produkce by se mohla pohybovat okolo 225 miliard Kč. Loňský výsledek tedy banky letos pravděpodobně nezopakují, ale i tak by se jednalo o 2. objemově nejúspěšnější rok v historii. A v součtu s produkcí stavebních spořitelen, kam se část hypotečních objemů přesunula, by to dělalo přes 285 miliard korun, což by znamenalo překonání dosavadního historického maxima z loňského roku,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení – hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.  

graf5

*chybí zde výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, které svá čísla hypoindexu nereportují

 

Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex.cz, ČTK, AČSS
Banky a spořitelny mají nakročeno k překonání loňského rekordu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6953031034

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více