Banky byly loni v půjčování obezřetnější, poskytly o třetinu méně hypoték


28. 01. 2010  11:42     Pavlína Máčalová     komentáře (0)

S větším nárůstem poskytnutých hypoték by se nemělo počítat ani v letošním roce. Banky zůstávají obezřetné a v nejbližší době neplánují hypoteční úvěry výrazně zlevnit.

V roce 2009 poskytly banky občanům na bydlení cca 66 miliard korun v podobě hypotečních úvěrů, což představuje meziroční pokles o 33 miliard korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo pro místní rozvoj. Současný pokles hypotéčního trhu se po vývoji v posledních letech dal předvídat. Docházelo k nárůstu poskytnutých hypoték v reakci na hospodářský růst a nízké úrokové sazby. V loňském roce banky výrazně zpřísnily podmínky pro poskytnutí úvěru a projevila se i větší obezřetnost k zadlužování na straně občanů. „Určitá část potenciálních zájemců odkládá koupi nemovitosti s předpokladem dalšího poklesu cen. Objektivní příčina poklesu zájmu, zejména o nové bydlení pak souvisí s demografickým vývojem, kdy již byly uspokojeny bytové potřeby u silných populačních ročníků 70. let minulého století,“ uvedla vrchní ředitelka sekce politiky bydlení Milena Brožová.

Zlevnění hypoték nepřijde

S větším nárůstem poskytnutých hypoték by se nemělo počítat ani v letošním roce. Banky zůstávají obezřetné a v nejbližší době neplánují hypoteční úvěry výrazně zlevnit. Průměrný úrok nových hypoték v Česku se koncem loňského roku pohyboval na úrovni 5,6 procenta. Úroky hypoték se drží na stejné úrovni jako celé dva poslední roky. „Úprava sazeb jakéhokoliv poskytovatele teď na trhu poptávku nezvýší,“ reagoval například šéf Hypoteční banky Jan Sadil na současné spekulace o chystaných krocích bank ke zlevnění hypoték.  „Nejsme schopni říct, zda a kdy budeme upravovat úroky,“ uvedla Pavla Langová, mluvčí České spořitelny. »Pro pokles úroků z hypoték nevidíme v nejbližší době příliš velký prostor,« řekl Radko Belada z Komerční banky. Podle odborníků, kteří trh hypoték sledují, by však banky mohly ve druhé polovině roku snížit úroky do intervalu 5,5 až 5 procent, aby podpořily skomírající prodej hypoték. „Zatím nejsou nesplácené hypotéky pro banky velkým problémem. Mohly by ke zlevnění přistoupit. Půjde ale jen o desetiny procentního bodu a bude se to týkat hypoték maximálně do 85 procent hodnoty nemovitosti a spíše s fixací na pět let,“ říká Libor Ostatek, z poradenské společnosti Golem finance.  Češi i tak budou muset letos zapomenout na tak levné hypotéky, které byly k mání v roce 2005, kdy jejich sazby začínaly trojkou.


Banky byly loni v půjčování obezřetnější, poskytly o třetinu méně hypoték

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2212348523

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více