Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu


11. 12. 2017  12:13          komentáře (0)

Růst sazeb pokračuje. Nejvíce rostou úrokové sazby hypoték poskytovaných na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti. Ze 14 bank pouze 5 ponechalo své sazby během listopadu beze změny. A další 3 banky mění sazby nyní na začátku prosince.

Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
V 9 bankách ze 14 došlo v listopadu k přenastavení úrokových sazeb. Pouze mBank, Equa Bank, Wuestenrot hypoteční banka, Oberbank a Fio banka ponechaly své sazby během listopadu beze změny. Ale změny na trhu jsou velice dynamické a během prvních prosincových dnů došlo k dalším změnám. V pondělí se k této skupině bank zvyšujících hypoteční sazby přidala mBank, v úterý zvýšila sazby Raiffeisenbank a k dnešnímu dni došlo ke zvýšení sazeb jedné z dalších velkých bank.    

 

Nečastěji rostou sazby hypoték do 80 % LTV

Ačkoliv nárůst sazeb je skutečně velmi rychlý, nejedná se o plošné zvyšování. Gró cenových změn se v listopadu událo u hypoték s fixní sazbou a LTV do 80 % LTV. Výsledkem je meziměsíční nárůst indexu GOFI 70* o celou desetinu procentního bodu na 2,35 % a také index GOFI 80 meziměsíčně vzrostl z 2,16 na 2,24 %. V meziročním srovnání jsou nyní sazby hypoték do 70 % LTV zhruba o půl procenta výše. Index GOFI 70 loni v listopadu dosahoval hodnoty 1,86 %.

Naopak stagnaci či mírný pokles vidíme u hypoték nad 80 %, kde se potvrzuje, že sazby byly v reakci na doporučení ČNB nadsazeny a nyní dochází k jejich korekci. Index GOFI 90 klesl z říjnových 3,11 % na 3,09 % a index GOFI 85 v listopadu zopakoval říjnových 2,94 %. Nicméně v meziročním srovnání hypotéky do 85 % hodnoty nemovitosti téměř o procento dražší. Loni v listopadu byl index GOFI85 na 2,04 procentech.

Skokový nárůst sazeb jsme zaznamenali u hypoték s plovoucí sazbou, které reagují na růst sazby PRIBOR. Hodnota GOFI 70 VAR meziměsíčně stoupla z 2,45 na 2,63 %. Hypotéky s plovoucí sazbou se však nyní téměř neposkytují.

 

V prosinci už zdražily další 3 banky

V následujících měsících očekáváme vlivem zdražování peněz na mezibankovním trhu a i s ohledem na vyjadřování ČNB další posun sazeb směrem vzhůru. Ostatně během prvních prosincových dní oznámila zvýšení sazeb mBank, Raiffeisenbank a další z velkých bank rozhodla o změně dnes.


„Udržet si přehled o cenách jednotlivých bank je v současné situaci pro běžného smrtelníka téměř nemožné. Od začátku listopadu do dnešního dne jsme v našem systému monitorujícím ceny hypoték a úvěrů ze stavebního spoření napočítali 35 změn. Abychom dokázali klientům poskytnout vždy aktuální přehled o cenách jednotlivých bank, tak kromě přenastavení úrokových sazeb samozřejmě sledujeme také změny v poplatcích a startující či běžící akční nabídky, kterých je nyní také celkem dost a s pořadím nejvýhodnějších bank dokážou také zamíchat,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která prostřednictvím svých hypotečních makléřů poskytuje bezplatné poradenství v oblasti financování bydlení.  

------------------------------

* INDEXY GOFI jsou průměrem fixních nabídkových sazeb hypotečních úvěrů všech bank v daném pásmu LTV (70, 80, 85, 90). Index GOFI 70 VAR mapuje plovoucí sazby  Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6559260535

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Česká ekonomika nakonec loni klesla „jen“ o

5,6 %


Podle dnes zveřejněných finálních údajů ČSÚ se ve 4.Q 2020 česká ekonomika meziročně propadla o 4,7 % mezičtvrtletně vzrostla o 0,6 %. Obě čísla jsou mírně lepší, než původní odhady. Za celý loňský rok se česká ekonomika snížila o 5,6 %. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1870
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7670
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2785
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7145
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3706
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více