Barometr obliby spoření:
Češi sázejí na jistotu


11. 03. 2019  00:01     Tisková zpráva     komentáře (0)

V prvním kvartálu roku 2019 Češi nijak výrazně nezměnili preference, stále inklinují k bezpečnějším variantám zhodnocování svých úspor. Tomuto trendu odpovídá i to, že se na první příčce již čtvrtým rokem drží stavební spoření (54 %). Největší nárůst zájmu zaznamenaly drahé kovy.

Barometr obliby spoření: Češi sázejí na jistotu
První letošní barometr přinesl mírné ochlazení, zejména u produktů, které představují vyšší míru rizika. Celkově se spořicí apetit Čechů snížil přibližně o dva procentní body. Nejméně respondentů považuje dlouhodobě za zajímavé ukládat peníze doma „do matrace“ (21 %).
Téměř všechny možnosti pro uložení peněz v oblibě proti minulému čtvrtletí mírně poklesly. Výjimkou bylo životní pojištění, které si stále drží 33 %, a také drahé kovy. Ty se staly se 49 % skokanem začátku roku a předstihly u Čechů doplňkové penzijní spoření (46 %) i spořicí konta (44 %),“ říká k nejnovějším datům Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Největší ztráty naopak zaznamenaly rizikovější formy investování – akcie a obligace (pokles o 6 procentních bodů), následované podílovými fondy (pokles o 5 procentních bodů). „Češi v rámci spoření dlouhodobě upřednostňují jistotu. I proto se na prvním místě stabilně drží stavební spoření, které láká na nadprůměrné úročení vkladů se státní podporou,“ doplňuje Šedivý.
Oblibu stavebního spoření potvrzují i oficiální statistiky. Meziročně bylo loni uzavřeno o 14 % více smluv a stavební spořitelny poskytly úvěry za 67,4 miliardy korun, což představuje desetiletý rekord.

obliba spoření

 Barometr obliby spoření: Češi sázejí na jistotu

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více