BIG EXPERT - FED rozpohyboval všechna aktiva


29. 06. 2013  01:00     Kurzy.cz     komentáře (0)

Již delší dobu se vedou v české kotlině debaty, proč pražská burza ztrácí „glanc“ a otěže v regionu přebírají jiní (pokud je již zcela nepřebrali).

BIG EXPERT - FED rozpohyboval všechna aktiva
České akcie
Karel Kabelka, GRANT CAPITAL
Česká republika patří mezi „emerging markets“ a příjemné to není!
Již delší dobu se vedou v české kotlině debaty, proč pražská burza ztrácí „glanc“ a otěže v regionu přebírají jiní (pokud je již zcela nepřebrali). Objemy obchodů se z jednotek miliard propadly na stovky milionů zobchodovaných v jednotlivých obchodních dnech. Systém XETRA, který na pražské burze začal fungovat na konci loňského roku kýženou likviditu nepřinesl. Ba naopak. Došlo k další redukci obchodů a nyní investoři mohou v přímém přenosu sledovat, co v praxi znamená „mělký trh“. Minimální zobchodovaný objem je schopen jednotlivé akcie strhnout do nevídaných ztrát a vzhledem k absenci pozitivních impulzů na rozvíjejících se trzích obecně, stěží očekávat rychlý obrat.
Z vyjádření čelních představitelů pražské burzy je již delší dobu cítit určitá rezignace na aktuální stav. Spása je viděna pouze ve spojení s jiným burzovním parketem. Otázkou zůstává, zda-li tomu tak skutečně bude. Protože ani zařazení pražské burzy do aliance burz cenných papírů v Budapešti, Lublani a Vídni očividně nepomohla. Člověk si tak nutně musí klást otázku, zda případné další spojení rozpohybuje stojaté lokální vody.
Nutno podotknout, že nízké objemy mají i svůj psychologický aspekt. Český investor, který je vysoce konzervativní, těžkou „skousává“ velké ztráty, které utrpěl a do dalšího obchodování se příliš nehrne. Stačí vzpomenout na čtyři roky staré hodnoty akcií ORCO, ČEZ, ERSTE Bank, CETV, NWR a také Telefonica O2. Dlouhodobí investoři tak musí vzhlížet stále výše, aby neztratili své nákupní ceny z dohledu a vyhlídky na zotavení se stále nelepší. Leckdo by mohl říci, že se dokonce dále zhoršují.
Index PX ke dni 24. 6. 2013 ztrácí od začátku letošního roku již 19,7% a má tak nakročeno po boku Ruska, Egypta, Turecka a Číny, do medvědího trhu. Pražská burza si navíc již několik týdnů prožívá fenomén „1 titulu“, který postupně absorbuje další a další negativní zprávy. Nejdříve si katarzí prošli investoři ČEZ, poté CETV, následně NWR. Nyní je ve středu dění Erste Bank a stav bankovního sektoru v Rakousku. Není proto divu, že se index PX nachází na hodnotách, které nejsou úplně příjemné.
Pokud zahrneme relativně krátké anabáze akcií AAA Auto a Kit digital, důvěra českého investora v domácí parket se limitně blíží nule a volné zdroje tuzemského investora logicky musí mířit na západ.
Nutno podotknout, že většina burzovních titulů obchodovaných v Praze objektivně trpí díky slabému hospodářskému vývoji na svých trzích a investoři si k nim cestu zpět hledají jen velmi těžce.
Zřejmě nezbývá než „zatnout zuby“, obrnit se trpělivostí a zaujmout spíše defenzivní přístup, který by měl, podle mého názoru, vyústit v pomalé, systematické nákupy fundamentálně zdravých společností, generující kladné cash-flow a současně představující ekonomickou přidanou hodnotu pro své akcionáře.


Zahraniční trhy
Tomáš Menčík, CYRRUS
Posledních několik dní na akciových trzích připomínalo horskou dráhu. A za vším stojí americká centrální banka Fed. 19. června vše začal guvernér Fed Ben Bernanke, který oznámil, že americké monetární stimuly budou postupně utlumovány už letos. S tím sice trhy tak nějak počítaly, ale samotné potvrzení od Bernankeho způsobilo výprodejní mánii. Nebyl to ovšem jediný faktor stojící za 7% propadem německého indexu DAX a 5,5% propadem amerického S&P 500. Bernanke se totiž poprvé zmínil i o termínu, kdy by kvantitativní uvolňování mohlo být úplně ukončeno. Podle názoru Fedu by tím termínem mohla být polovina příštího roku. Tedy v ten okamžik by Fed úplně zastavil nákupy dluhopisů, které aktuálně nakupuje v objemu 85 mld. USD měsíčně.
Jeho proslov po zasedání centrální banky zapůsobil na investory jako červená na býka. Na trzích totiž panuje přesvědčení, že aktuální hodnoty akcií jsou na svých (vysokých) úrovních primárně kvůli uvolněné měnové politice Fed. Pokud jimi dodávaná likvidita začne vysychat, může to mít negativní dopad na kapitálové trhy.
Po třech výprodejových dnech, zdá se, zpozorovali členové Fedu závažnost jejich proslovů a začali postupně se snahou trhy uklidnit. Například Fisher (Dallas Fed) a Kocherlakota (Minneapolis Fed) už v úterý upozorňovali, že měnová politika Fedu zůstane i nadále uvolněná a o úplném exitu nemůže být řeč. Pozastavili se také nad přehnanou reakcí investorů na Bernankeho proslov. Tito dva bankéři nezůstali o samotě a v minulých dnech se k nim přidali i někteří další.
Zdá se, že investorům to alespoň načas stačilo k tomu, aby se uklidnili a zastavili panické výprodeje. V pondělí, úterý a ve středu trhy umazaly přibližně 3 % ztrát a nachází se na silných technických a psychologických úrovních 1600 bodů na S&P 500 a 8000 bodů na DAX. Je ale zažehnáno všechno potenciální nebezpečí?
Nezdá se mi, že by bylo. Nejen QE bude i nadále působit velmi intenzivně, ale také nestabilní situace na čínských mezibankovních sazbách. Myslím si, že ač prázdniny obvykle bývají na trzích poklidnější, tak letos bychom se mohli dočkat zvýšené volatility.

 

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.czBIG EXPERT - FED rozpohyboval všechna aktiva

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

7967665780

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,4610
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5840
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0150
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 26,6530
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6205
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,7410