Britská průmysl padá už 16 měsíců v řadě, libra slábne


15. 09. 2020  08:28     Tomáš Volf     komentáře (0)

Nekonečná jednání mezi EU a Velkou Británií o dohodě a podobě BREXITu zatím nepřinesla nic a čas se krátí. Do konce roku už nezbývají ani čtyři měsíce. Odchod bez dohody je nejspíš blíž, než obchodní smlouva. Dnešní ekonomická data z Velké Británie byla velkým zklamáním a libra slábne.

Britská průmysl padá už 16 měsíců v řadě, libra slábne
Průmyslová produkce v meziročním vyjádření zaznamenala pokles už 16 měsíců v řadě po sobě. Tentokrát se snížila o 7,8 %. Naposledy se tamní průmyslová produkce přehoupla do růstu v březnu 2019. Díky nízké srovnávací základně se v meziměsíčním vyjádření průmysl už třetí měsíc v řadě zvedá a roste. V červenci to bylo o 5,2 %, podrobnější pohled však ukazuje, že tempo růstu je nižší.   

Celkový HDP za červenec představoval zklamání. Meziročně se tamní ekonomika snížila o 11,7 %, což je sice lepší výsledek, než v červnu, ale trhy čekaly lepší číslo. Meziměsíčně vzrostla naopak jen o 6,6 %, zatímco odhady počítaly s rychlejším tempem.   

Zahraniční obchod Velké Británie v červenci zaznamenal nejhorší výsledek od letošního března. Bilance skončila v těsném přebytku 1,1 mld. liber. Zatímco dovoz vzrostl o 7,5 %, přičemž rostl import jak zboží, tak služeb, vývoz skomíral a spadl o 1,2 %. Koulí na noze byl především export zboží. 

Nepříznivý obrázek britské ekonomiky podkopl libru, která padá o 20 haléřů až k 28,60 GBPCZK. K euru ztrácí z ranních 0,9215 EURGBP až k 0,9285 EURGBP.  

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Britská průmysl padá už 16 měsíců v řadě, libra slábne

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35685923542

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více