Budoucí klienti vyprovokují změny v bankovním sektoru - 2.díl


30. 05. 2007  12:09     Patrik Nacher (pro SOS)     komentáře (0)

Další články

Ve druhém díle věnovaném také mladým bankovním klientům, se zaměříme na bankovní služby pro děti do 15 let. Na rozdíl od účtů a produktů pro studenty, které poskytují téměř všechny banky u nás, účty pro ty nejmladší nejsou zatím tak často nabízeny. Ale i zde se situace mění každým rokem. Pojďme se podívat na krátký přehled specializovaných účtů pro ty nejmladší.

V prvním díle jsme se zmínili o tom, že budoucí generace bankovních klientů se stávají cílovými skupinami při oslovování a že tak jsou, z pohledu bank, atraktivními potenciálními klienty, které je potřeba podchytit už nyní. Zároveň jsme si popsali různé produkty, které banky nabízejí mladým lidem – studentům ve věku od 15 let a výše (zpravidla do 30 let).

Ve druhém díle věnovaném také mladým bankovním klientům, se zaměříme na bankovní služby pro děti do 15 let. Na rozdíl od účtů a produktů pro studenty, které poskytují téměř všechny banky u nás, účty pro ty nejmladší nejsou zatím tak často nabízeny. Ale i zde se situace mění každým rokem. Pojďme se podívat na krátký přehled specializovaných účtů pro ty nejmladší. Nejprve si ale řekněme pár slov k základním pravidlům, od kdy mohou mít klienti bankovní účet či od kdy mohou vlastnit platební kartu?

Co, kdy, jak

O založení účtu může požádat nezletilá osoba spolu se zákonným zástupcem (většinou rodiče, jinak také opatrovník nebo poručník). Zákonný zástupce (jeho přítomnost je nutná) předkládá občanský průkaz a nezletilá osoba originál rodného listu. U některých bank navíc platí, že od 10 let je nutný i podpis nezletilého. Právě od této věkové hranice (u ČSOB dokonce od 8 let) může být vydána platební karta s určitými omezeními – limity výběru apod. Výpisy jsou zpravidla zasílány zákonnému zástupci, později zákonnému zástupci a nezletilému majiteli účtu.

ČSOB

Dětské konto Slůně

Konto určené dětem od narození až do 15 let věku, jimž rodiče chtějí výhodně spořit. Děti si díky němu mohou již od 8 let vybírat kapesné vlastní platební kartou přímo z bankomatů ČSOB (4 výběry měsíčně zdarma). Banka nabízí dále zdarma založení účtu, vedení účtu se čtvrtletními výpisy, vklady na účet či zřízení služby elektronického bankovnictví k nahlížení na účet.

Česká spořitelna

X konto

Účet slouží pro nezletilé osoby ve věku od 10 do 15 let. Dispoziční práva mají zákonní zástupci.  Ti také mohou dětem při založení účtu povolit výběry hotovosti na pobočce či jednorázové nebo trvalé příkazy. Výše vkladů a výběrů je omezena částkou 10 tisíc Kč za kalendářní měsíc. Součástí účtu je karta Junior X konto. Zdarma je správa a vedení účtu, vyhotovení pravidelného výpisu, vydání platební karty, 2 výběry z bankomatu ČS. Po dosažení 15 roku dítěte se účet automaticky změní na Program Student + (bez změny čísla účtu).

Poštovní spořitelna

Postžiro Mini

Běžný účet pro klienty od narození do 15 let. Minimální počáteční vklad i zůstatek je 50 Kč. Do 10 let věku majitele účtu je účet obsluhován zákonným zástupcem. Od 10 let je nutný i podpis nezletilé osoby. Zároveň je v tomto věku vydána mezinárodní platební karta Maxkarta. Zdarma je vedení účtu, výběry a vklady Maxkartou na poštách a v pobočkách PS a 5 výběrů z bankomatu PS a ČSOB měsíčně. Možnost zřízení služeb elektronického bankovnictví.

Komerční banka

Dětské konto

Účet pro klienty od narození do 15 let. Zřízení a vedení účtu je zdarma, stejně tak jako všechny vklady a výběry hotovosti. Zajímavé je zhodnocení, tedy úroková sazba, která činí 2,2 %. K účtu není k dispozici platební karta.

Raiffeisenbank

Spořící účet Včelička

RB nabízí pro děti spořící účet (nenajdete jej mezi běžnými účty, ale v kategorii „spoření“). Účet je určen pro děti od narození do 18 let. Minimální počáteční vklad (i zůstatek) je 300 Kč. Zdarma je zřízení, vedení účtu a roční výpisy z účtu. K účtu je možné sjednat úrazové pojištění dítěte (70 Kč měsíčně) a další pojistné programy. Není k dispozici platební karta.

HVB Bank, eBanka, GE Money Bank a Živnostenská banka nemají speciální účet pro děti do 15 let. U HVB Bank lze v rámci balíčku Rodina objednat platební kartu pro děti do 15 let (za poloviční poplatek) a dětskou kartu Maestro je možné získat i u eBanky (od 7 let).Budoucí klienti vyprovokují změny v bankovním sektoru - 2.díl

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6467877160

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

500


ČÍSLO TÝDNE - 500 právě tolik miliard korun bude činit schodek státního rozpočtu v roce 2021. Navýšení schodku navrhla vláda a schválila poslanecká sněmovna. Jedná se o nejvyšší schodek v historii České republiky.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1340
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,7360
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7610
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1930
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6795
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3594
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více