ČBA přijala s porozuměním dnešní rozhodnutí vlády k pojištění vkladů


14. 10. 2008  16:20     Karel Samec     komentáře (0)

ČBA: české banky jsou zdravé, zvýšení limitu pojištění vkladů je spíše psychologickým opatřením ve vztahu ke klientům.

Česká bankovní asociace (ČBA) chápe s porozuměním rozhodnutí vlády České republiky předložit do Poslanecké sněmovny návrh novely zákona o bankách v ustanoveních týkajících se Fondu pojištění vkladů (navýšení maximální hranice náhrad za vklady z Fondu pojištění vkladů z 25 000 EUR na 50 000 EUR a současně zrušení tzv. spoluúčasti, podle níž se náhrada poskytuje pouze za 90 % hodnoty vkladu), a to v kontextu závěrů Rady ministrů financí a hospodářství EU ze 7. října 2008.  

 

            Česká bankovní asociace plně podporuje návrh vlády, aby tato dílčí novela zákona o bankách byla v Poslanecké sněmovně Parlamentu projednána a schválena v prvním čtení. Jen tak se bude jednat o rychle přijaté rozhodnutí, jen tak se zabrání zbytečným debatám, ať již by jejich důvod byl sebelépe vysvětlován.

           

            Český bankovní sektor je ve vynikajícím stavu a dopady finanční krize, projevující se především v USA a v některých dalších zemích, na něj mají pouze nepřímý vliv. Jeho stabilitu ani likviditu tyto vlivy nemohou ohrozit. "ČBA vysoce oceňuje střízlivý a věcný přístup České národní banky (coby regulátora trhu), která má k dispozici všechny potřebné informace a údaje jak o jednotlivých bankách, tak o celém bankovním sektoru. ČNB ve svých zásadních prohlášeních ze 30. září a z 10. října 2008 jednoznačně potvrdila, že situace v českém bankovním sektoru je zcela stabilní. Přispívá k tomu i dlouhodobě trvající vysoká bilanční likvidita bank a financování úvěrové expanze převážně primárními vklady", prohlásil prezident ČBA Jiří Kunert.

 

            Také stávající, dosud platná, forma pojištění vkladů plně odpovídá jak právním předpisům Evropské unie, tak podmínkám bankovního trhu v České republice. Jeho hlavním cílem je též ochrana drobných vkladatelů, což aktuální nastavení výše pojištění, včetně 10% spoluúčasti vkladatelů, dostatečně splňuje.

 

            Světovému a evropskému bankovnímu sektoru v tuto chvíli nejvíce prospěje  návrat důvěry klientů. Proto je důležitá shoda ministrů financí a hospodářství zemí EU nejen na zvýšení hranice garance resp. pojištění vkladů, ale také na zcela zásadním stanovisku - nenechat padnout žádnou klíčovou finanční instituci. "České banky jsou zdravé a zvýšení limitu pojištění vkladů je spíše psychologickým opatřením ve vztahu ke klientům. V České republice se nejedná o reálný problém bankovního sektoru, který by bylo třeba řešit. V evropském kontextu bychom však nicméně uvítali více jednotný postup všech členských zemí vůči garančním systémům a státním zárukám“, uvedl výkonný ředitel ČBA Petr Špaček.

 

            Limity v systému pojištění rovněž zabraňují potenciálnímu zneužívání tohoto principu ze strany úvěrových nebo kapitálových institucí, kdy si pojištění vykládají jako možnosti využívat agresivní marketing k distribuci svých rizikových produktů s tím, že klient je stejně chráněn pojištěním. "Zrušení či omezení těchto mantinelů proto v sobě skrývá nebezpečí podpory tzv. morálnímu hazardu. A to jak u klientů finančních institucí, tak potenciálně i u samotných těchto institucí", konstatoval Jiří Kunert.

 

            Závěry Rady ministrů financí a hospodářství, týkající se zvýšení limitů v systémech pojištění vkladů, jsou určitým kompromisem mezi realistickým přístupem některých států (včetně České republiky) a zeměmi, které se snaží přispět k obnovení důvěry svého obyvatelstva a investorů velkými opatřeními. Ta mohou být v určitém smyslu dokonce kontroverzní. V rámci Evropské unie by měly být podmínky pro fungování finančního a bankovního sektoru v zásadních rysech harmonizovány a i proto je rozhodnutí České vlády logickým krokem.ČBA přijala s porozuměním dnešní rozhodnutí vlády k pojištění vkladů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

27952333138

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

430


ČÍSLO TÝDNE 430 právě tolik miliard korun vyplatila Česká republika od roku 2006 na podporu obnovitelných zdrojů energie, zejména pak solárních elektráren. Ročně se tak vyplatí více než 45 miliard korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3600
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6270
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7305
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,2005
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1850
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1244
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více