Ceny bytů jsou jako na houpačce


02. 11. 2017  08:50          komentáře (0)

Nabídkové ceny bytů od letošního května oscilují mezi 2,5 a 2,6 miliony Kč. V meziročním srovnání ceny stále ještě rostou a to napříč všemi kraji, na měsíční bázi je však evidentní zpomalení a v některých regionech ceny dokonce korigují na loňskou úroveň.  

Ceny bytů jsou jako na houpačce
Ceny bytů se nyní pohybují jako na houpačce, jednou nahoru, jednou dolů. Tato rozkolísanost jasně signalizuje, že trend neustálého růstu cen bytů je s velkou pravděpodobností u konce. Lidé už nejsou ochotní akceptovat stále vyšší a vyšší ceny nemovitostí. Tedy alespoň co se týče bytových jednotek.

Podle dat realitního portálu RealityČechy.cz průměrná nabídková cena bytů v září meziměsíčně klesla o 50 000 Kč na 2,55 milionu Kč. Od letošního dubna průměrná nabídková cena českých bytů neustále osciluje mezi 2,5 a 2,6 miliony korun. Oproti loňskému roku je celorepublikový průměr stále o necelých 400 000 Kč výše (loni v září průměrná cena bytů byla 2,17 mil. Kč), na regionální úrovni už to však není tak jednoznačné a například v Libereckém kraji jsou nyní byty nabízeny o zhruba 30 000 levněji než loni ve stejném období.

Kolísání cen bytů se projevuje také v míře dostupnosti vlastního bydlení. Jedním z indexů, pomocí kterého lze měřit dosažitelnost vlastnického bydlení v ČR, je index dostupnosti bydlení (IDB).  IDB vyjadřuje, jak velkou část čistých příjmů vynakládají české domácnosti na splátku hypotečního úvěru, prostřednictvím kterého by si pořídily byt v ceně rovnající se celorepublikovému, případně regionálnímu průměru.

Při stávajících cenách (2,55 mil. Kč) a úrokových sazbách (2,20 %) a propočtených čistých příjmech českých domácností hodnota indexu dosahuje na celorepublikové úrovni hodnoty 39,2 %. Tento průměr je však do jisté míry zkreslen čísly z Prahy a Jihomoravského kraje, kde index dosahuje 67,3 resp. 46,7 % a zbývající kraje jsou pak pod celorepublikovým průměrem. Mediánová střední hodnota je o poznání níž a činí 33,5 %, což je i hodnota indexu dostupnosti bydlení v Plzeňském kraji. 

O něco jednodušší měření dosažitelnosti bydlení v čase představuje index návratnosti bydlení, který abstrahuje od vývoje úrokových sazeb hypoték a je prostým podílem průměrné ceny bytů a ročních příjmů domácností. Hodnota tohoto indexu v září klesla ze srpnových 6,47 na 6,33. Oproti loňsku je nyní hodnota indexu takřka o 8 desetin bodu výše. Loni index návratnosti bydlení dosahoval 5,51.  

Podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení je celorepublikový průměr do jisté míry zkreslen statistikami z Prahy a Brna.

„Stagnace nabídkových cen bytů je evidentní, trvá již pátý měsíc a indikuje možný obrat ve vývoji cen bytů. Než se však tato skutečnost potvrdí v realizačních cenách, bude to ještě chvíli trvat. Zároveň však ještě stále nelze úplně vyloučit opětovný růst cen. Situaci budeme moci lépe odhadnout v příštích dvou, třech měsících,“ uzavírá Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení a podílí se na monitoringu dostupnosti bydlení v ČR.Ceny bytů jsou jako na houpačce

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6101859993

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1790
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7915
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2380
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,8175
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3698
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více