Ceny bytů v Praze dál klesají. Index dostupnosti bydlení atakuje 50% hranici


12. 02. 2013  17:42     Luboš Svačina     komentáře (0)

V celorepublikových statistikách dostupnosti bydlení nepřinesl leden žádné velké změny. Dostupnost bydlení je na historicky nejpříznivějších úrovních. Průměrné zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátkou nyní dosahuje zhruba 30 %. Výrazný pokles však vykazuje Praha, kde během 12 měsíců klesl index dostupnosti bydlení z 62 na bezmála 50 %.

Ceny bytů v Praze dál klesají. Index dostupnosti bydlení atakuje 50% hranici
Index dostupnosti bydlení (IDB)

I přes mírný nárůst hodnot indexu dostupnosti bydlení (z 30 na 30,2 %), který vyjadřuje míru zatížení domácností hypoteční splátkou, ke kterému došlo v uplynulých dvou měsících, je dostupnost bydlení stále na dosah historicky nejnižších hodnot. Příčiny „nezlepšování“ dostupnosti bydlení jsou dva. Jednak pozvolna rostoucí průměrné ceny bytů a vedle toho také pozastavení poklesu sazeb hypoték. Loni touto dobou se index pohyboval na hodnotách okolo 32 %, před 4 roky však dokonce na úrovni přesahující 50 %, jak ilustruje následující graf.
.

undefined

.
Ovšem jedna věc jsou celorepublikové statistiky a druhá věc je samostatný vývoj v regionech, kde v poslední době ční především Praha, která jde proti trendu a zatímco ve většině regionů index dostupnosti bydlení roste, Praha v posledních měsících těží z poklesu cen nemovitostí a indexy zde i nadále klesají. Od loňského ledna hodnota indexu IDB70, který vyjadřuje, jak velkou část průměrného příjmu spolkne 70% hypotéka*, klesla z 61,9 % na 50,4 %!

Kromě Prahy meziměsíční zlepšení dostupnosti bydlení zaznamenal v lednu také Zlínský, Středočeský, Karlovarský a Jihomoravský kraj. Naopak k výraznému zhoršení došlo v Královehradeckém kraji, který vykazuje relativně rychlý nárůst cen bytů. Od loňského léta zde cena průměrného bytu vzrostla z 1,45 milionů na 1,61 milionu. V absolutních číslech v dostupnosti bydlení i nadále vede Ústecký kraj, kde míra zatížení hypoteční splátkou aktuálně dosahuje 13,7 %.

Index návratnosti bydlení (INB)

Hodnota indexu návratnosti bydlení, který vyjadřuje kolik ročních čistých příjmů domácnosti je potřeba na pořízení průměrného bytu, oproti prosinci vzrostla ze 4,43 let na 4,46 roku. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Středočeský kraj a samozřejmě Praha.

Nicméně i v případě návratnosti došlo v uplynulých měsících v Praze k výraznému zlepšení. Zatímco v lednu 2012 musela průměrná pražská domácnost vynaložit na pořízení průměrného bytu 8,75násobek svého ročního příjmu, nyní je to už je to méně než 7,5násobek. Při relativně stabilní hladině příjmů totiž průměrná cena bytů zde v tomto mezidobí klesla o více než 0,5 milionu korun. (2012: 3,73 mil/ 2013: 3,21 mil. Kč).
.

undefined

Úrokové sazby

Leden další zlevnění hypoték nepřinesl. Indexy GOFI mapující vývoj nabídkových úrokových sazeb hypoték v lednu více méně dosáhly stejných hodnot jako v prosinci a v některých případech dokonce nepatrně vzrostly. Navzdory těmto údajům, které naznačují stagnaci sazeb, však očekáváme, že v únoru a březnu budou hypotéky dál zlevňovat.

Ceny bytů

Průměrné nabídkové ceny bytů 1+1  za poslední rok vzrostly o 14,33 %. Největší vzestup potom zaznamenaly v uplynulém měsíci, kdy jejich průměrná cena vzrostla o 4,23 %. Nárůst zaznamenaly také byty 2+1, jejichž průměrná cena v meziměsíčním srovnání vzrostla o 2,59 % a podražily i byty 3+1, které za poslední měsíc vykazují navýšení průměrných cen o 3,78 %.

I přes nárůst cen bytů, ke kterému došlo v posledních měsících, jsou jejich průměrné ceny stále ještě hluboko pod hodnotami, kterých dosahovali před cenovou korekcí v roce 2008. Pokud k tomu připočteme rekordně nízké úrokové sazby hypoték, výsledkem jsou optimální podmínky pro pořízení vlastního bydlení, přičemž příznivé prostředí předpokládáme i v prvních měsících roku 2013. 

⃰⃰  hypotéka do 70 % LTV s fixací na 5 let, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytůCeny bytů v Praze dál klesají. Index dostupnosti bydlení atakuje 50% hranici

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6468687395

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

500


ČÍSLO TÝDNE - 500 právě tolik miliard korun bude činit schodek státního rozpočtu v roce 2021. Navýšení schodku navrhla vláda a schválila poslanecká sněmovna. Jedná se o nejvyšší schodek v historii České republiky.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1340
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,7360
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7610
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1930
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6795
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3594
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více