Ceny bytů vzrostly od začátku roku o 80 000 Kč. Index dostupnosti bydlení opět vystoupal nad 30 %


08. 09. 2014  18:17     TZ     komentáře (0)

 

Spolu s poklesem úrokových sazeb hypoték došlo v devíti krajích ze 14 v uplynulém měsíci ke zlepšení dostupnosti bydlení. Přesto hodnota souhrnného indexu meziměsíčně vzrostla o 4 setiny. Hlavní příčinou je dramatický nárůst cen bytů v Praze a Karlovarském kraji. 

Ceny bytů vzrostly od začátku roku o 80 000 Kč. Index dostupnosti bydlení opět  vystoupal nad 30 %
Titulní index dostupnosti bydlení, vyjadřující jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v srpnu navzdory výraznému poklesu úrokových sazeb hypoték vzrostl z 29,8 % zpět na 30,1 %. Příčinou návratu indexu zpět nad 30procentní hranici jsou rostoucí ceny bytů. Oproti červenci průměrná cena bytů (všechny kategorie, celá ČR) vzrostla o 30 000 Kč na 1,8 milionu korun. Nárůst celorepublikového indexu byl v srpnu tažen především prudkým zdražením bytů v Praze (+140 000 Kč) a skokovým nárůstem v Karlovarském kraji. Nepatrný nárůst hodnoty indexu evidujeme také ve Zlínském, Libereckém kraji a na Vysočině. Ve zbývajících devíti krajích došlo meziměsíčně k mírnému zlepšení dostupnosti bydlení.

Průměrná cena bytů v Karlovarském kraji vyskočila o více než 100 000 Kč

Mezi regiony, kde pozorujeme již několik měsíců v řadě nárůst cen a postupné zhoršování dostupnosti bydlení, patří Praha, Zlínský kraj, Středočeský kraj a skokový nárůst jsme v tomto měsíci zaznamenali v Karlovarském kraji. Průměrná cena bytů zde meziměsíčně vzrostla o 110 000 Kč a index dostupnosti bydlení vystoupal o necelé 2 procentní body na 29,1 %.

Na základě statistik jednoho měsíce je na relevantní závěry brzy. Domníváme se, že jedním z důvodů nárůstu cen v Karlovarském kraji může být rostoucí poptávka klientely z postsovětských zemí související s konfliktem ve východní části Ukrajiny. Teprve ze statistik za září a říjen však budeme moci odvozovat, zda se jedná o nový trend, nebo jen statistickou chybu či jednorázový výkyv.

Opačný trend několik měsíců v řadě klesajících cen nemovitostí a tím i zlepšování dostupnosti bydlení vykazuje Moravskoslezský a Královehradecký kraj. Zde průměrné ceny bytů klesly oproti červenci o 50 000 Kč a v porovnání s loňským srpnem dokonce o 260 000 Kč. Index dostupnosti bydlení v Královehradeckém kraji dosahoval loni touto dobou hodnoty 32,9 %. Nyní je na 26,5 %.

návratnost

Dostupnost bydlení dlouhodobě stagnuje. Co bude dál?

Z dlouhodobého pohledu posuny indexů v rámci několika desetin procentního bodu nic zásadního neznamenají. Lze říci, že celorepublikový index dostupnosti bydlení již několik let stagnuje. Loni touto dobou jeho hodnota činila 30,6 %. A v pásmu kolem 30 % (+/- 2 p.b.) se pohybuje od března 2012. Z pohledu kupujících jsou tedy v současnosti optimální podmínky pro pořízení vlastního bydlení, které podle signálů z realitního trhu už nemusejí trvat příliš dlouho. Úrokové sazby hypoték se budou podle našeho názoru pohybovat na stávající hladině minimálně do konce letošního roku. Ceny bytů však pozvolna rostou již od letošního ledna a otočení trendu neočekáváme. Naopak. Na trhu identifikujeme několik faktorů, které mohou posílit poptávku a zvýšit dynamiku nárůstu cen ještě do konce letošního roku.

Na pořízení bytu v Praze již nestačí ani 10násobek ročního příjmu

Součástí monitoringu úrovně dostupnosti bydlení je také index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Do výpočtu tedy nevstupují náklady na financování pořízení bydlení.. Hodnota indexu v uplynulém měsíci díky nárůstu cen bytů vzrostla o 8 setin procentního bodu na 4,7. Jinými slovy průměrná česká domácnost by musela na pořízení bytu v ceně 1,8 mil. Kč (průměr ČR za všechny byty) vynaložit bezmála 5 čistých ročních příjmů.

Ve statistikách návratnosti bydlení se samozřejmě projevil prudký nárůst cen v Praze, takže návratnost bydlení zde v srpnu přesáhla hranici 10násobku. V Praze se na této úrovni index pohyboval naposledy v červnu 2009. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení kromě Prahy také Olomoucký, Středočeský a nově Karlovarský kraj.

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.realitycechy.cz, ĆSÚ (Český statistický úřad)Ceny bytů vzrostly od začátku roku o 80 000 Kč. Index dostupnosti bydlení opět vystoupal nad 30 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11509513112

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více