Rychle si natankujte. Ceny pohonných hmot začínají znovu růst


04. 06. 2020  10:00     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ropa je jednou z komodit, která v posledních měsících kvůli celosvětovému dopadu koronaviru zažila výraznou volatilitu. Nejdřív padla na dno a teď se vrací zpět. S natankováním tak rozhodně neváhejte.

Rychle si natankujte. Ceny pohonných hmot začínají znovu růst
Severomořská ropa BRENT se dnes pomalu dostává k hranici 40 dolarů za barel. Lehká ropa WTI atakuje 38 USD/barel. Za tyto ceny se oba druhy ropy obchodovaly naposledy začátkem března. Už tehdy bylo jasné, že ropa bude klesat a tak zasedl kartel OPEC+, ale k dohodě nedošlo. Zatímco členské státy navrhovaly omezení těžby ve snaze udržet cenu ropy nahoře, Rusko, jakožto nečlen OPECu, bylo proti a produkci nesnížilo. To mělo za následek prudkou reakci Saúdské Arábie, která naopak zvýšila těžbu a pohrozila, že zaplaví trh levnou ropou a upevní si tak postavení na trhu.

V dubnu došlo k paradoxní situaci, že cena ropy WTI byla záporná. Zásoby černého zlata byly velké a odbyt nízký vlivem zbrzdění ekonomik. Kontrakty na novou ropu však běžely a tak prodejci platili odběratelům, aby se levné ropy zbavili.

Zmrazení většiny ekonomik světa mělo za následek výrazný propad poptávky, který vedl k několika zasedáním spolku OPEC+ (vč. Ruska). Křehké kartelové dohody o omezení těžby znamenaly částečné zotavení ceny černého zlata. Omezování těžby má však jen krátkodobý cenový efekt. Klíčem k jejímu trvalejšímu nárůstu je pouze zvýšená poptávka. Ta se postupně zvedá s uvolňováním ekonomických restriktivních opatření v mnoha státech světa, což má za následek i opětovný nárůst cen ropy. 

Vývoj její ceny na světových trzích za poslední měsíce udělaly vrásky na čele vládám zemí, které jsou závislé na příjmech z ropy. To jsou nejen země kartelu OPEC, ale také Rusko, jehož státní rozpočet je postaven již několik let na ceně ropy 40 dolarů za barel. První polovina roku tak bezpochyby udělala díru v rozpočtu Kremlu, a to jak z pohledu samotné ceny ropy, tak z důvodu omezení těžby.

Domácí ceny benzínu a nafty

Domácí ceny pohonných hmot jsou za světovými cenami ropy několik týdnů zpožděné, ale již nyní na pumpách vidíme rostoucí tendenci. Nejníže se nafta i benzín na domácím trhu prodávaly v polovině května. Od té doby jde cenová křivka vzhůru, ale zatímco benzín za posledních 14 dní podražil o 2,5 %, nafta ani ne o 1 %. Od začátku roku však oba dva druhy pohonných hmot na domácím trhu ztratily 20 %.

Jak se bude cena ropy vracet na vyšší hodnoty je pravděpodobné, že stejný trend uvidíme také u cen nafty a benzínu. Návrat ekonomiky k normálu se navíc časově potká s motoristickou sezónou, takže se v červenci můžeme připravit na vyšší nárůst cen pohonných hmot.  

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Rychle si natankujte. Ceny pohonných hmot začínají znovu růst

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2646368528

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,0840
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4660
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7440
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3855
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,2045
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,3100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3499
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více