Ceny v průmyslu padají už pátý měsíc v řadě


17. 09. 2020  09:04     Tomáš Volf     komentáře (0)

Ceny v průmyslu se meziročně snížily o 0,5 %. V zemědělství ceny spadly dokonce o 1,9 %. Růst cen se tradičně týkal jen stavebnictví, kde vzrostly o 3,4 %.

Ceny v průmyslu padají už pátý měsíc v řadě
Ceny v průmyslu nenavázaly na předchozí tři měsíce, kdy se snižovalo tempo jejich poklesu a propad cen v srpnu opět nabral na síle. Jedná se už o pátý měsíc v řadě, kdy průmyslové ceny meziročně klesají. V meziměsíčním vyjádření dokonce přešly z růstu do poklesu o 0,3 %.

Nízká aktivita v průmyslu, slabá zahraniční poptávka a na to navazující nízký počet nových zakázek, jak domácích tak zahraničních, vede ke snižování cen. Krátkodobě se nejedná o výrazný problém, ale v delším horizontu padající ceny mohou představovat vážné riziko pro ekonomiku.

Meziroční pokles cen v průmyslu se týkal především ropných produktů, ceny energií a meziproduktů. Naopak zvedly se ceny dopravních prostředků, v oboru nábytku a zpracovatelského průmyslu.

V zemědělství byly ceny meziročně nižší o 1,9 %. Brambory zlevnily o 25,6 % a čerstvé zeleniny o 10,3 %. V oblasti živočišné produkce šly ceny dolů o 5,4 %, nejvíce u jatečních prasat o 14,8 %.

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Ceny v průmyslu padají už pátý měsíc v řadě

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

36073766337

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Co je to PES? Tento vás rozhodně nepokouše


V rádiu, v televizi, v novinách, všude slyšíme a vidíme zkrátku PES. Co to ale přesně znamená? 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více