Češi jdou při finacování bydlení “na hranu”


21. 06. 2016  09:15          komentáře (0)

  • §  10 % občanů splácejících hypotéku vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti
  • §  47 % občanů na tyto výdaje spotřebuje více než polovinu všech příjmů
  • §  44 % domácností splácejících hypotéku neušetřilo za uplynulý rok rezervu ani ve výši dvou splátek hypotéky
  • §  ani ne polovina občanů si přitom před podpisem hypotéky udělá detailní rozvahu svých rodinných financí s asistencí odborníka

Češi jdou při finacování bydlení “na hranu”
Podle zkušeností společnosti Fincentrum je velmi důležité, aby finanční poradce zasáhl do plánování nákupu nemovitosti už ve fázi ujasňování záměru a stanovování takových parametrů, jako je maximální cena nemovitosti a hypotéky. Této zkušenosti z praxe odpovídají také závěry výzkumu, který exkluzivně pro Fincentrum zpracovala agentura Ipsos.

„O nemovitost podle svých snů stojí Češi tolik, že jdou často na hranici svých možností. Situaci, kdy rodina zaplatí za výdaje na bydlení a hypotéku více než tři čtvrtiny svých příjmů, však nelze rozhodně označit za správnou a dlouhodobě bezpečnou,“ uvádí k výsledkům výzkumu Petr Stuchlík, spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Fincentrum.

Minimální finanční rezervy jsou pro rodiny reálnou hrozbou

  • §  57 % domácností splácejících hypotéku by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než 3 měsíce
  • §  25 % by dokázalo z úspor vystačit 3-6 měsíců
    • §  déle než 1 rok by bez změny životní úrovně dokázalo žít z úspor necelých 9 % českých domácností splácejících hypotéku

Domácnosti bohužel často mají po investici do nemovitosti minimální finanční rezervy. Život s hypotékou pro ně navíc neznamená ani výhled na zlepšení finančních rezerv, které by pomohly čelit případnému snížení příjmů.

„Výrazné zatížení rodinného rozpočtu se promítá i do schopnosti vytvářet úspory. Celých 44 % dotázaných nedokázalo v rodinném rozpočtu ušetřit za uplynulých 12 měsíců alespoň 15 tisíc Kč a nevytvořili tak ani rezervu ve výši dvou splátek hypotéky,“ doplňuje Petr Stuchlík. Mezi 15 a 45 tisíci Kč ušetřilo 36 % dotázaných, více než 45 tisíc Kč ušetřila pětina dotázaných.

Na odpovědnosti poradců záleží více než dřív

Alarmujícím faktem je, že se o často největší investici ve svém životě radí s odborníkem detailně jen 45 % dotázaných občanů. Kvalitní finanční poradce přitom nejen zprostředkuje smlouvu mezi bankou a klientem, ale také poradí s konkrétním a bezpečným nastavením rodinného rozpočtu.

„V praxi to často znamená, že naši poradci propojují své klienty již ve fázi záměru koupě nemovitosti s kolegy z realitní kanceláře ve skupině Fincentrum a hledají levnější nemovitost, která by odpovídala potřebám rodiny, ale méně zatížila rodinný rozpočet,“ uzavírá Petr Stuchlík.

I díky zpracování detailní finanční rozvahy se mohou klienti vyhnout budoucím problémům i nemilým překvapením. Celá pětina dotázaných má totiž po sjednání hypotéky vyšší náklady na bydlení, než čekali v době, kdy smlouvu podepisovali. A 18 % dotázaných uvažuje o tom, že měli zvolit levnější nemovitost a ulehčit tak díky nižším splátkám svému rodinnému rozpočtu.

Na česko-slovenském trhu je Fincentrum jednoznačně největším zprostředkovatelem hypotečních úvěrů. V České republice zprostředkovali jeho poradci více než 8 tisíc hypotečních úvěrů v celkovém objemu 13,5 miliardy korun.

FCTR_vyzkum_1

FCTR_vyzkum_2 FCTR_vyzkum_3

FCTR_vyzkum_4 FCTR_vyzkum_5

 
Češi jdou při finacování bydlení “na hranu”

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6101496315

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1790
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7915
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2380
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,8175
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3698
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více