Češi utrácejí, ale stále málo


05. 04. 2024  09:18     Tomáš Volf     komentáře (0)

Domácí maloobchodní tržby meziročně rostou už čtyři měsíce v řadě a v únoru šly nahoru o 1,6 %. Po dlouhých 18 měsících poklesu můžeme říct, že Češi začali utrácet. Meziměsíčně se však snížily o 0,8 %.

Češi utrácejí, ale stále málo
Češi nechávají v kasách maloobchodníků více peněz než loni, což je skvělou zprávou, ale stále se jedná o velmi pomalý růst, obzvláště pokud se podíváme na předchozích dlouhých 18 měsíců, kdy šly útraty dolů. Dnešní výsledek je navíc horší než očekávání, takže se jedná o zklamání.

Češi utrácejí především za jídlo. Naopak za kulturu, oděvy, sport, telefony a obuv své náklady škrtí, takže jejich útraty se snižují.

ČNB sice nasadila slušné tempo snižování sazeb, ale stále to nestačí na to, aby Češi otevřeli své peněženky mnohem více. Na vině je přetrvávající obava o budoucí finanční situaci.

Útraty domácností jsou podstatnou součástí růstu domácí ekonomiky, ale dokud podstatně neklesnou úroky z úvěrů, výrazně lepší to nebude. Ve prospěch maloobchodníků bude hrát skutečnost, že reálné mzdy se vrátí k růstu. 

První polovina letošního roku tak bude nejspíš ještě ve znamení pomalejšího růstu maloobchodních tržeb. Ve druhé bychom mohli mít lepší představu o snižování sazeb i v příštím roce a spotřebitelská důvěra by měla více vzrůst. Letošní Vánoce by měly být jedny z těch bohatších.

Celý článek naleznete ZDE!Češi utrácejí, ale stále málo

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28041717040

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4240
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3110
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9800
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2410
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0630
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1174
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více