Český průmysl klesá stále rychleji


07. 12. 2021  09:26     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle dnešních dat z ČSÚ se domácí průmyslová produkce v říjnu meziročně snížila o 4,9 %. Meziměsíčně vzrostla o 0,9 %. Výsledky představují další zhoršení situace v domácím průmyslu.

Český průmysl klesá stále rychleji
Meziročně jde o třetí propad v řadě. V dobrých časech je automobilový průmysl silným akcelerátorem, nyní je však největší koulí na noze, když klesl o 32,9 %. Závislost domácí ekonomiky na automobilovém průmyslu je bohužel příliš vysoká a když padá tento segment, nedaří se ani ekonomice jako celku.

Celková hodnota nových zakázek klesla o 2 %, přičemž zahraniční zakázky šly dolů o 4,3 %. Domácí průmyslové objednávky vzrostly o 3,6 %. Jedná se o druhý měsíc v řadě, kdy hodnota zakázek klesá, což startuje nebezpečný trend.

Hlavním důvodem poklesu domácího průmyslu jsou přetrvávající problémy v mezinárodním obchodě. Dodávky vstupů do výroby jsou předražené a nabírají na zpoždění.

Situace firem není příliš růžová. Domácí trh práce vykazuje nízký počet lidí bez práce a rostoucí počet volných pracovních míst. Lidé se neobávají ztráty zaměstnání, a to může vést k tlaku na zaměstnavatele na růst mezd. Firmy jsou však často v obtížné situaci a obezřetná finanční politika z obavy o budoucnost je více než na místě.

ČNB těžkosti ještě prohlubuje růstem sazeb. Ty prodražují nejen spotřebitelské úvěry a hypotéky, ale také firemní provozní úvěry všeho druhu. To může vést k oddalování investičních záměrů.

S návratem k pravidelnějším dodávkám vstupů do výroby, včetně jejich cen dříve, než ve druhé polovině příštího roku nepočítáme.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKČeský průmysl klesá stále rychleji

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

38275600928

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4110
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,0270
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2970
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0670
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2395
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2750
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9121
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více