Chcete koupit nemovitost? Nenechte se uvést do tísně!


17. 06. 2008  11:26     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Než vůbec začneme o hypotečním úvěru uvažovat, měli bychom si zjistit několik důležitých věcí, které jsou pro úspěšnou žádost o hypotéku nezbytné.

Pravdou však je, že než vůbec začneme o hypotečním úvěru uvažovat, měli bychom si zjistit několik důležitých věcí, které jsou pro úspěšnou žádost o hypotéku nezbytné.

Nenechte se uvést v tíseň a nejistotu

Chyba, kterou mnoho žadatelů o hypoteční úvěr dělá je, že postupují opačně než by měli. V prvé řadě si totiž hledají nemovitost, která se jim líbí, která jim vyhovuje, jednají s realitními kancelářemi a teprve potom si jdou zjistit podmínky hypotečního úvěru a vyřídit si žádost.

Pokud zájemce o nemovitost postupuje v jednání s realitní kanceláří či kupcem ještě dále a zaplatí rezervační poplatek či podepíše smlouvu o smlouvě budoucí bez toho aby měl jistotu, že hypoteční úvěr skutečně dostane, pak se může dostat do velkých problémů.

Před konečným výběrem nemovitosti se nebojte navštívit banku

Snažte se tedy postupovat přesně opačným způsobem. V případě, že máte v úmyslu, třeba i v budoucnu koupit byt či dům na hypoteční úvěr, pak navštivte banku okamžitě. Před návštěvou si zjistěte přesnou výši veškerých svých příjmů, které můžete dokladovat. Tedy průměrný mzda za předchozí 3 či 6 měsíců. V tomto případě je důležitá čistá mzda, nikoliv hrubá.

Pokud máte 2 zaměstnání, můžete po dohodě s bankou do celkových příjmů zahrnout obě zaměstnání dohromady.

Pokud podnikáte, pak si vezměte sebou poslední daňové přiznání či poslední 2 daňová přiznání, dle požadavku vaší banky.

Posílit vaši šanci na získání úvěru může i spolužadatel o úvěr, či ručitel, jejichž příjmy se mohou do žádosti zahrnout též.

Důležité je nechat si udělat kvalifikované srovnání nabídek všech bank na trhu. Mimo nabídek těch největších bank na českém trhu (Komerční banku, Českou spořitelnu, GE-money, ČSOB), nezapomeňte do srovnání zahrnout i menší či nové banky, jako mBank a další finanční ústavy

Pozor! Kupní cena není cenou odhadní

Stejně tak by jste si měli rozmyslet, zda budete žádat o celou částku úvěru (resp. 100 % odhadní ceny zastavovaných nemovitostí), nebo zda budete platit část ze svých vlastních zdrojů. Při spoluúčasti klienta, existuje pro banku nižší riziko a ta může následně nabídnout lepší podmínky hypotéky. Zamyslete se taky nad možnou odhadní cenou kupované nemovitosti.

Pokud počítáte s žádnou či velmi nízkou spoluúčastí, pak by jste měli mít v rezervě další nemovitost, kterou budete případně ručit. Může se totiž stát, že cena kupované nemovitosti může být vyšší než cena odhadní, která je určující pro výši poskytované hypotéky a výše poskytnuté hypotéky nebude na koupi nemovitosti bohužel stačit.

Nezatajujte své dluhy. Může se vám to vymstít

Zcela určitě si najděte informace o všech svých současných dluzích a splátkách, které platíte. Jedná se o významnou informaci, která snižuje vaše bonitu. Pokud některý ze svých závazků zatajíte, může se vám v budoucnu stát, že nedostanete hypoteční úvěr ve výši ve které potřebujete a vaše žádost může být zamítnuta!

O koupi nemovitosti jděte jednat s jistotou

Na základě výše uvedených informací vám v bance spočítají modelové příklady u nichž zjistíte na jak drahou nemovitost můžete o hypotéku úspěšně žádat, stejně tak jaká bude výše případných splátek. V některých bankách si už při doložení uvedených informací můžete nechat dopředu hypoteční úvěr schválit.

Vybaveni těmito informacemi se pak můžete vrhnout na hledání nemovitosti. Již totiž víte do jaké maximální výše ceny nemovitosti můžete hledat, stejně tak jaké splátky vás při jaké ceně pořizované nemovitosti čekají. Riziko z nedodržení rezervačních lhůt či lhůt pro zaplacení je tak minimální a vy se nevystavujete riziku zmaření koupě vašeho vysněného bytu, domu či pozemku.

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci


Chcete koupit nemovitost? Nenechte se uvést do tísně!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2206122702

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více