Chcete uschovat cennosti v bance? Vybírejte pobočku


24. 09. 2007  11:44     Radek Šalanda (Aktualne.cz)     komentáře (0)

Lidé, kteří si chtějí uložit své cennosti v bankovní trezorové schránce, mají na výběr poměrně hodně možností. Musí ale pečlivě vybírat banku i pobočku. Je třeba počítat s tím, že některé banky tuto službu omezují pouze pro své klienty.

Lidé, kteří si chtějí uložit své cennosti v bankovní trezorové schránce, mají na výběr poměrně hodně možností. Musí ale pečlivě vybírat banku i pobočku. Je třeba počítat s tím, že některé banky tuto službu omezují pouze pro své klienty. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy některé pobočky bank mají kapacitu trezorů již obsazenou a zájemce o pronájem musí odmítnout.

"Odhadem asi polovina kapacity bezpečnostních schránek je obsazena. Zájem o ně je stále velký, podléhá však určitým sezónním výkyvům. Příkladem může být větší zájem lidí o schránky v době dovolených," konstatuje Klára Gajdušková z České spořitelny.

Zhruba stejnou obsazenost (okolo poloviny kapacity) uvádí také Komerční banka a ČSOB. Hůře (z hlediska dalších zájemců) je na tom kupříkladu Citibank, BAWAG  Bank a Volksbank. U Citibank je volných asi 20 procent schránek, u BAWAG je obsazenost podle města 40 až 90 procent.

V případě Volksbank je dokonce většina kapacit v Praze, Brně a některých dalších městech již vyčerpána. "Řada zájemců o využití bezpečnostních schránky je zařazena na čekací listiny," říká Petr Žibřid, ředitel marketingu Volksbank.

Ceny se hodně odlišují

V čem na trhu bezpečnostních schránek panují značné rozdíly, jsou jejich ceny. Zájemci  se mohou setkat s nabídkami od necelých tří set korun za rok až po několik tisíc korun v závislosti na bance a velikosti trezoru. Nejkratší doba pronájmu je u většiny bank jeden měsíc. Cena je pak obvykle jednou dvanáctinou ročního pronájmu.

"Banka nemá pevně stanovené sazby za jednotlivé boxy, jejich určení je plně v kompetenci konkrétních poboček," upozorňuje Denisa Salátková z externí komunikace ČSOB.

Například nejmenší schránku (42x26x7 cm) v České spořitelně si lze na některých pobočkách pronajmout ročně za 238 korun.

Někde pochodí jen klienti

Banky se v případě bezpečnostních schránek odlišují také v tom, zda tuto službu nabízejí pouze svým klientům, nebo komukoliv. Zatímco například v Komerční bance a České spořitelně si mohou cennosti uložit všichni zájemci, v ČSOB, BAWAG Bank či Citibank pochodí jen klienti těchto bank.

Celý článek naleznete na finančním portálu Aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/finance/penize-a-investice/clanek.phtml?id=508673

 Chcete uschovat cennosti v bance? Vybírejte pobočku

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

72064557576

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,9680
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3520
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7710
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5140
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,1100
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2950
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0165