Chystá se zlevňování hypoték s 10letou fixací?


06. 04. 2016  14:38          komentáře (0)

V březnu snížilo sazby hypoték 6 bank. Úrokové indexy klesly na nová minima a kvapem se blíží k prolomení 2procentní hranice. Klienti, kterým nyní končí 5letá fixace, mohou na měsíční splátce ušetřit několik tisíc korun nebo si splatnost úvěru zkrátit o několik let. V rámci refixace roste rovněž zájem o navýšení úvěru.  

Chystá se zlevňování hypoték s 10letou fixací?
Zlevňování hypoték pokračovalo i v březnu. Hned v úvodu měsíce snížila úrokové sazby UniCredit Bank. Zlevnění se týkalo jak hypoték s variabilní tak fixní sazbou (3 roky a více). Následovala Expobank se snížením sazeb u 3letých fixací a delších. Poté oznámila snížení sazeb Wüstenrot hypoteční banka, u které však zároveň došlo ke zrušení slevy za pojištění (0,2 %), což pokles sazeb z velké části devalvovalo. V půli března snížila sazby Equa Bank a tradiční Hypodny odstartovala Raiffeisenbank, která v rámci kampaně nabízí slevu 0,4 % u účelových úvěrů resp. 0,2 % u neúčelových a jednorázový bonus 4000 – 6000 Kč za podpis smlouvy. A poslední bankou, která v březnu zahýbala se sazbami, je Česká spořitelna. Ta v rámci akce "Snížené sazby pro fix 8 a 10 let" nabízí úvěry s uvedenými fixacemi se sazbou 1,89 %. Podmínkou je pojištění schopnosti splácet. Bez pojištění sazba začíná na 2,09 %. 

Tip: Přehled aktuální cenové nabídky jednotlivých bank najdete ve srovnávači sazeb hypoték na www.golemfinance.cz

 

Úrokové indexy na nových minimech

Snížení nabídkových sazeb v 6 bankách znamená posun úrokových indexů na nová historická minima. Index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami ceny hypoték s 5letou fixací a LTV* do 70 % klesl v uplynulém měsíci z 2,10 % na 2,03 % a oproti loňskému roku průměrná nabídková sazba klesla sice jen o 0,12 %, ale oproti dubnu 2011 jsou nyní sazba na méně než polovině.

g1

Podobně je to i v případě dalších indexů s vyšším LTV. GOFI 85 meziměsíčně klesl o 0,06 p.b. na 2,19 % a zlevnění vykazují dokonce i 100% hypotéky, u kterých průměrná nabídková sazba klesla meziměsíčně z 2,19 % na 2,13 %. U 100procentních hypoték je to pro nás do jisté míry překvapením. Na začátku roku jsme predikovali, že 100% hypotéky budou letos v důsledku autoregulačních opatření bank spíše zdražovat. Míru zastoupení 100% hypoték v úvěrovém portfoliu jednotlivých bank totiž bedlivě sleduje Česká národní banka a banky se postupně z nejvyššího pásma stahují do nově definovaných pásem pod 90 % LTV. Pokles indexu je tentokrát odrazem přenastavení cen u Equa Bank a akcí Raiffeisenbank. 

 

Výhled vývoje úrokových sazeb

Důležitým indikátorem budoucího vývoje úrokových sazeb je vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu, kde banky nakupují peníze, které následně půjčují svým klientům. Po únorovém propadu došlo v březnu k otočení trendu a u 3 a 5letých swapů vidíme znatelný posun směrem vzhůru. Na druhou stranu u 10letého swapu cena zůstává i nadále blízko dosavadního minima. Co z toho vyplývá? Banky budou nyní masivně podporovat úvěry s dlouhými fixacemi, které jsou pro ně zajímavé jak z pohledu celkové ekonomiky obchodu, tak retence (udržení) klienta. Přičemž zájem o dlouhé fixace je i ze strany klientů. Ostatně první vlaštovkou je Česká spořitelna, která vypsala akci pro hypotéky s fixací na 8 nebo 10 let, kde začíná na úrokové sazbě 1,89 % p.a. (podmínkou je úvěrové pojištění). 

g2.PNG

 

Navýšení úvěru

Klienti, kterým nyní končí pětiletá fixace úrokové sazby, se mohou těšit na snížení měsíční splátky o několik tisíci korun. V případě 2milionové hypotéky s 25letou splatností rozdíl ve splátce činí 1939 Kč. Klienti případně mohou také zauvažovat o zachování výše splátky a zkrácení doby splatnosti. V modelovém příkladu by to bylo o celé 4 roky a nezanedbatelná je i hypotetická úspora na zaplacených úrocích. Ani to však není všechno. 

„Při stávajících sazbách se stále více klientů při refixaci úvěru rozhodne pro navýšení úvěru a peníze použijí na dodatečné stavební úpravy nebo modernizaci,“  říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. V modelovém příkladu, pokud by si nemovitost udržela odpovídající hodnotu, by si klient mohl půjčit dalších 250 000 Kč, a přesto by celková měsíční splátka byla o několik stokorun nižší než v původní variantě. 

 

g3

 

Tip: Pro výpočet a porovnání více variant můžete využít hypoteční kalkulačky Srovnání dvou hypoték na golemfinance.cz

 

g4 Nabídkové indexy GOFI, ale i index úrokových sazeb skutečně sjednaných hypoték se kvapem blíží k prolomení 2procentní hranice. Fincentrum HYPOINDEX této hranice dosáhne podle našeho názoru již v tomto měsíci (březnové výsledky budou zveřejněny až 18. 4. 2016). V praxi však individuálně klienti mohou dosáhnout na úrokové sazby hluboko pod 2 procenty, záleží na bonitě, výběru vhodné banky, ale i vyjednávacích schopnostech klienta nebo pověřeného hypotečního specialisty.

 

Sazby ČNB zůstávají po čtvrtečním zasedání Bankovní rady beze změny a konec intervencí se předpokládá v druhé polovině roku 2017. V horizontu letošního roku předpokládáme stabilní vývoj úrokových sazeb hypoték. 
Chystá se zlevňování hypoték s 10letou fixací?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

7153574711

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Reálné mzdy v posledním čtvrtletí 2020 vzrostly o slušných 3,8 %

20203,8


Reálná mzda za 4.Q 2020 vzrostla o 3,8 %, což je výrazně vyšší číslo, než jaké byly odhady trhů. Nominálně šla nahoru dokonce o 6,5 %. Průměrná mzda za poslední čtvrtletí loňského roku vzrostla na 38 525 korun, medián povyskočil na 32 870 korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3720
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,2040
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7470
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,7455
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7890
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,4000
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více