Číslo týdne 17,2


14. 07. 2022  09:36     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ČÍSLO TÝDNE 17,2 - o tolik procent se zvýšila v červnu meziroční inflace v České republice. Nárůst cen patří v Evropě k nejvyšším. Energie, potraviny a pohonné hmoty se zdražují ještě výrazně více. Co je lékem na vysokou inflaci?

Číslo týdne 17,2
Rekordní zdražování se dotýká prakticky všech. V tomto a příštím roce naplno dopadne na domácnosti toxický mix zdražování základních životních potřeb, energií, pohonných hmot a fatální nárůst úrokových sazeb, které již překročily 7 procent. Nebezpečný je nárůst sazeb zejména u hypoték, kde končí statisícům občanům fixace a nové úroky zvýší splátky o tisíce.

Nárůst inflace se přitom zatím České národní bance nedaří ani zpomalit. Vysoké úrokové sazby tak zatím proti inflaci nezabraly. Silná koruna, které se mělo díky zvýšení úrokových sazeb dosáhnout, se udržuje na normálních mezích jen díky masivní intervenci České národní banky, která za udržování vyššího kurzu koruny utrácí miliardy eur ze svých rezerv.

Skutečným lékem na vysokou inflaci není nic jiného, než to, že lidé přestanou utrácet a akceptovat zvyšující se ceny zboží a služeb. Na energiích se musí začít masivně šetřit, aby došlo ke znatelnému poklesu poptávky po daném zboží. S tím souvisí vlastně i nutnost uvést ekonomiku do recese a tedy poklesu. K tomuto již mimochodem zvyšující se úrokové sazby České národní banky vedou.

Pokles spotřeby, útrat a ekonomiky jako celku vytvoří na trhu přetlak nabídky nad poptávkou, která povede následně k poklesu cen. Jak se ukázalo, zářným příkladem je Turecko, nelze snižovat inflaci, snižováním úrokových sazeb a podporou spotřeby či pumpováním peněz do ekonomiky. To bohužel vede právě k opačnému efektu. Je čestné občanům pravdivě sdělit, že musí dojít k poklesu ekonomiky, krátkodobému poklesu životní úrovně s ochranou těch nejslabších a nejchudších domácností a že jsme schopni situaci všichni společně zvládnout.Číslo týdne 17,2

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.

Číslo týdne

17600


ČÍSLO TÝDNE - 17 600 právě o tolik korun více vydělává průměrně v České republice zaměstnanec s vysokoškolským vzděláním oproti zaměstnanci se středoškolským vzděláním.

Číslo týdne

11701


ČÍSLO TÝDNE - 11 701 právě tolik činil počet fungujících malých obchodů se smíšeným zbožím v České republice v roce 2023. Oproti roku 2022 se tento počet snížil o 137 prodejen. Počet malých obchodů u nás dlouhodobě výrazně klesá.

Číslo týdne

2,9


ČÍSLO TÝDNE 2,9 právě tolik procent činila inflace v České republice v měsíci duben. Proti předchozímu měsici vzrostla o vysokých 0,7 procenta. Inflace tak opět začíná nabírat na síle.

Číslo týdne

5,52


ČÍSLO TÝDNE - 5,52 právě tolik procent činila průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na počátku května tohoto roku. Je tak nejníže od května roku 2022. 

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.

Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23462526560

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6990
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,8860
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6830
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,2385
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,5515
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2350
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9623
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více