Číslo týdne 40


12. 11. 2019  01:39     NF     komentáře (0)

Právě o tolik procent se zvýšil počet neschopenek tuzemských zaměstnaců po zrušení tzv. karenční doby. Od července tohoto roku je zrušená tzv. karenční doba, kdy zaměstnanci nedostávali za první tři dny nemocenské nic. 

Číslo týdne 40
Od 1. července 2019 dostane zaměstnanec 60 % mzdy už od prvního dne stonání. V posledních dnech se Českem šíří zpráva o tom, že stoupla nemocnost o 40 %. Nemáme se bát nějaké hrozící epidemie?

Česko zavalila zpráva o velkém nárůstu neschopenek. Dle statistik bylo v loňském roce o 40 % méně nemocných než letos. Zatímco loni v září bylo na nemocenské 100.000 zaměstnanců, letos bylo evidováno bezmála 140.000. Otázkou ale zůstává, zda jde o skutečný nárůst nemocných, nebo je nemocných stejně s rozdílem, že nyní se jim vyplatí jít na neschopenku ihned, když jim není dobře.

Až do konce června 2019 zaměstnanci měli nárok na náhradu mzdy až od 4. – 14. dne své neschopenky, tudíž si dobře promysleli, zda, například s virózou, která trvá pouze pár dnů, se jim vyplatí marodit.

Vláda schválila zrušení karenční doby, nyní mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy již od prvního dne neschopenky, z čehož mají pochopitelně radost, protože si nemusí brát dovolenou, když jdou k lékaři, na ambulantní zákrok do nemocnice nebo když jsou jen krátkodobě nemocní. Mohou si tak dovolenou nechat pro čas s rodinou nebo pro své osobní aktivity.

Na druhou stranu mají obavy, zda tato změna nezpůsobí nárůst nemocných, kdy za ně budou muset více pracovat nemarodící zaměstnanci. Zaměstnavatelé také nadšení nejsou. Vidí v tom především podporování nepoctivých zaměstnanců, kteří si čas od času rádi zasimulují, zajdou ke svému lékaři s údajnou bolestí hlavy nebo břicha a neschopenka na pár dní je hravě na světě.

Mezi zaměstnanci jsou ale i poctiví, kteří si brali dovolenou pro nemoc. Jako paní Nikol z Prahy. Pracuje jako úřednice a její plat není na žádné velké vyskakování. Kvůli drobnému chirurgickému zákroku, kdy měla být hospitalizována pouze 2dny, si vzala 3denní dovolenou, která jí pak chyběla v létě v době prázdnin jejích dětí.

Byla tato novela zákona od vlády dobrým tahem nebo s ní nesouhlasíte? Jaká je vaše zkušenost?

 

Už jste někdy dostali podobný podvodný email?

Ano (5 x)
 
Ne (0 x)
 
Nepamatuji se (0 x)
 

Celkový počet hlasujících: 5Číslo týdne 40

Diskutovat (0)


Další články k tématu

Číslo týdne

500


ČÍSLO TÝDNE - 500 právě tolik miliard korun bude činit schodek státního rozpočtu v roce 2021. Navýšení schodku navrhla vláda a schválila poslanecká sněmovna. Jedná se o nejvyšší schodek v historii České republiky.

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.

Číslo týdne

11,6


ČÍSLO TÝDNE 11,6, právě o tolik miliard korun se jen za prosinec loňského roku zvýšilo zadlužení tuzemských domácností. Celkové zadlužní Čechů tak představuje astronomických 1,865 bilionu korun. Zadlužení se i v době koronavirové krize stále zvyšuje.

Číslo týdne

34


ČÍSLO TÝDNE 34, o tolik procent vzrostl objem hypotečních úvěrů v roce 2020. Lidé si tak za celý rok napůjčovaly hypoteční úvěry v celkové výši 217 miliard korun. i to je také důvode skutečnosti, že ceny nemovitostí v České republice i přes koronavirovou krizi dosud nezačaly klesat.

Číslo týdne 408 000

408000


ČÍSLO TÝDNE 408 000 právě tolik nových exekucí bylo zahájeno v loňském roce. Oproti roku 2019 se jedná o pokles o celých 18 procent. Počet exekucí tak poklesl i v době koronavirové krize.

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 

Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

7085100576

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více