BIG EXPERT:
Akcie rostou od Japonska po USA, jak je na tom BCPP?


13. 10. 2017  20:56          komentáře (0)

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala /, Michal Blažek / BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Josef Navrátil / CYRRUS, Jan Bureš / Patria, Martin Pecka, Patrik Hudec, Marco Marinucci / Generali Investments CEE, investiční společnost, Libor Stoklásek / GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček, Tomáš Suchomel / Roklen360, Aleš Charvát / UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Jaroslav Brychta / X-Trade Brokers

BIG EXPERT: Akcie rostou od Japonska po USA, jak je na tom BCPP?
Libor Stoklásek, Grant Capital

Globální akciové trhy během posledních dní postrádají jakékoliv zábrany a svižně trhají nová rekordní maxima. Hlavní zámořské akciové indexy během týdne opakovaně posunuly svá historická maxima. Americké trhy byly v očekávání výstupu z posledního zasedání americké centrální banky v podobě zápisu FOMC Minutes. Americká ekonomika roste vytrvalým tempem, trh práce se nadále zlepšuje a podle FEDu je aktuálně nízká inflace ovlivněna nedávnými hurikány a jejich dopadem na ekonomiku. Šance na třetí zvýšení úroků v USA v měsíci prosinci je tak podle analytiků hotovou věcí.

Většina velkých západoevropských burz vstoupila do nového týdne také optimisticky. Průmyslová výroba v Německu se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 2,6 % a výrazně překonala očekávání analytiků. Byl to nejvyšší nárůst od července 2011. Růst produkce zaznamenala tovární výroba, dařilo se i energetickému sektoru, poklesla pouze aktivita ve stavebnictví. Mírným strašákem nad evropskými akciovými a dluhopisovými trhy však nadále zůstává geopolitické napětí ve Španělsku. V Evropě se pozornost investorů nadále upírá na autonomní snahy Katalánska. Tamní premiér pozdržel formální vyhlášení nezávislosti na „několik týdnů“, během kterých hodlá vyjednávat s Madridem. Japonský Nikkei během tohoto týdne navázal na maxima amerických indexů a uzavřel na nejvyšší hladině od roku 1996.

BCPP vstoupila do nového týdne mírným růstem. Český akciový trh držel vítěznou šňůru devíti růstových seancí až do úterní obchodní seance, kdy index PX ztrácel 0,85 %. Během středeční obchodní seance index sice posiloval, nicméně na výkonnost svých zámořských rivalů může zapomenout. Během čtvrteční obchodní seance obchodovaly akcie společnosti Pegas Nonwovens poprvé bez nároku na dividendu ze zisku minulého roku 2016. Schválená dividenda dosahovala 33,60 CZK a znamenala hrubý výnos ve výši 3,7 %. Výplata dividend začne brzy, a to už 26. října 2017. Jak už tomu bývá, v první následné obchodní seanci bez práva na dividendu akcie oslabily o 2 %.

Investoři na pražské burze během druhé poloviny týdne spíše vyčkávali, což se negativně promítlo do nízkých objemů a volatility. Zobchodovanými objemy vyčnívaly pouze akcie společnosti Moneta a ČEZ. Akcie společnosti Moneta připsaly během čtvrteční seance 0,66 % a posunuly se na cenu 75,75 CZK. Akcie Moneta si připsaly první růst po sedmi dnech. Český gigant ČEZ uzavíral téměř na nule u kurzu 451 CZK za akcii. Do obchodování s bankovními tituly může zasahovat aktuálně začínající výsledková sezóna v USA, kdy začínají reportovat své hospodářské výsledky JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo.BIG EXPERT: Akcie rostou od Japonska po USA, jak je na tom BCPP?

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

80915321384

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4240
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3110
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9800
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2410
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0630
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1174