Britský trh práce jde nahoru


17. 09. 2020  09:09     Tomáš Volf     komentáře (0)

Nejnovější čísla z britského trhu práce ukazují na postupné zlepšování situace. Vládní restriktivní opatření ve vztahu ke koronaviru dopadla na tamní trh práce velmi drtivě, ale zdá se, že to nejhorší mají Britové za sebou.  

Britský trh práce jde nahoru
O největší překvapení se postarala statistika počtu pracujících lidí. Jejich počet totiž v červenci poklesl pouze o 12 tis., přičemž odhady trhů počítaly poklesem o 125 tis. I když se jedná o třetí měsíc v řadě, kdy počet pracujících Britů klesl, trh práce v tomto ohledu výrazně předčil všechna očekávání a dá se počítat, že srpen se ponese už v duchu růstu počtu lidí v práci. 

To se dá totiž vyčíst z dalšího údaje, a sice počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Těch bylo ve Velké Británii v srpnu 2,7 mil., ale jejich počet se zvedl jen o 73,7 tisíc, zatímco trhy počítaly s nárůstem tohoto čísla o rovných 100 tisíc. 

Celková nezaměstnanost se zvedla na 4,1 %. Vyšší podíl nezaměstnaných byl naposledy v květnu 2018. V červnu nemělo přibližně 7,5 mil. lidí placenou práci a z nich více než 3 mil. ji neměli déle než tři měsíce. Z tohoto počtu jich však 75 % vydělalo více než polovinu svého předchozího platu. 

Na Velkou Británii jsou nyní zaměřeny zraky ekonomů více, než obvykle. Otázka pobrexitového fungování s EU je stále na stole, ale podle posledních výsledků z jednáních je zatím dohoda v nedohlednu. Libra slábne, ale nejen dnešní čísla z trhu práce ukazují, že Britové se mohou z případné nedohody s EU oklepat rychleji, než samotná Evropská unie. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Britský trh práce jde nahoru

Diskutovat (0)