Český průmysl klesá stále rychleji


07. 12. 2021  09:26     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle dnešních dat z ČSÚ se domácí průmyslová produkce v říjnu meziročně snížila o 4,9 %. Meziměsíčně vzrostla o 0,9 %. Výsledky představují další zhoršení situace v domácím průmyslu.

Český průmysl klesá stále rychleji
Meziročně jde o třetí propad v řadě. V dobrých časech je automobilový průmysl silným akcelerátorem, nyní je však největší koulí na noze, když klesl o 32,9 %. Závislost domácí ekonomiky na automobilovém průmyslu je bohužel příliš vysoká a když padá tento segment, nedaří se ani ekonomice jako celku.

Celková hodnota nových zakázek klesla o 2 %, přičemž zahraniční zakázky šly dolů o 4,3 %. Domácí průmyslové objednávky vzrostly o 3,6 %. Jedná se o druhý měsíc v řadě, kdy hodnota zakázek klesá, což startuje nebezpečný trend.

Hlavním důvodem poklesu domácího průmyslu jsou přetrvávající problémy v mezinárodním obchodě. Dodávky vstupů do výroby jsou předražené a nabírají na zpoždění.

Situace firem není příliš růžová. Domácí trh práce vykazuje nízký počet lidí bez práce a rostoucí počet volných pracovních míst. Lidé se neobávají ztráty zaměstnání, a to může vést k tlaku na zaměstnavatele na růst mezd. Firmy jsou však často v obtížné situaci a obezřetná finanční politika z obavy o budoucnost je více než na místě.

ČNB těžkosti ještě prohlubuje růstem sazeb. Ty prodražují nejen spotřebitelské úvěry a hypotéky, ale také firemní provozní úvěry všeho druhu. To může vést k oddalování investičních záměrů.

S návratem k pravidelnějším dodávkám vstupů do výroby, včetně jejich cen dříve, než ve druhé polovině příštího roku nepočítáme.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKČeský průmysl klesá stále rychleji

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28908036864

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6750
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,7840
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1200
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,5320
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0190
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,9900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9858
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více