Domácí inflace dál letí vzhůru


12. 01. 2022  09:07     Tomáš Volf     komentáře (0)

Prosincová inflace dál potvrzuje svůj robustní růst. Ceny v posledním měsíci loňského roku meziročně vzrostly o 6,6 %, meziměsíčně o 0,4 %.

Domácí inflace dál letí vzhůru
V meziročním vyjádření takto rostly ceny naposledy v září 2008. Alarmující není samotný fakt, že se ceny zvedají, ale že ještě zrychlují své tempo.

Vláda s dramatickým zdražováním příliš mnoho nenadělá, a kromě finanční podpory nejohroženějším skupinám spotřebitelů a firem jí nic jiného nezbývá. K přímým zásahům do trhu v podobě diktátu cen např. energií se neuchýlí.

ČNB sice zvedá sazby a je jasné, že v tomto duchu bude pokračovat i nadále, ale je vidět, že ani ona s rostoucími cenami nepohne, alespoň ne v dohledné době. Čeští centrální bankéři již dobrého půl roku utahují měnovou politiku, ale výsledek jsou zrychlující se ceny.    

Většinový podíl růstu cen jde na vrub vnějším vlivům. Problémy s dodávkami vstupů do výroby stále trvají, zpožďování mezinárodní dopravy také a do toho se přidávají spekulanti na energetickém trhu a Rusko se svými měnícími se dodávkami plynu a ropy.

Ceny porostou i v dalších měsících. Je pravděpodobné, že se dostaneme daleko nad 7% hranici a větší dopad politiky ČNB přijde nejspíš až v průběhu druhé poloviny roku. Prudké tempo zvedání sazeb se nemůže neprojevit a do určité míry to omezí ekonomický růst ČR. Efekt růstu sazeb ČNB je zatím jen zdražování úvěrů včetně hypoték, nárůst cen provozních úvěrů pro firmy a koruna, která pod dnešním zveřejnění inflačních dat z ČSÚ posiluje pod 24,40 EURCZK. Takto silná domácí měna vytváří problémy všem domácím vývozcům, kteří za své zboží inkasují eura a následně za ně dostávají nevýhodným kurzem méně korun.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKDomácí inflace dál letí vzhůru

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19599710824

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7510
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7950
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2775
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,6600
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7370
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0040
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více