Signpady jsou novinka, zatím sbíráme zpětnou vazbu, říká projektový manažer Štěpán Pittauer z GE Money


27. 02. 2014  13:57     BP.com     komentáře (0)

Na konci ledna jsme vás informovali o zajímavé novince v GE Money Bank, konkrétně o novém systému podepisování smluv. V čem spočívá? Klienti GE se zbaví papírů, neboť dokumenty budou podepisovány pomocí tzv. signpadů bezpapírovou formou.  K tomuto zajímavému tématu jsme se vrátili společně se Štěpánem Pittauerem, projektovým manažerem GE Money Bank, a pro web www.bankovnipoplatky.ocm jej vyzpovídali …

Signpady jsou novinka, zatím sbíráme zpětnou vazbu, říká projektový manažer Štěpán Pittauer z GE Money
BP.com: Můžete pro naše čtenáře, kterým tato novinka unikla, vysvětlit v čem přesně je koncept podepisování kontraktů bez papírových smluv unikátní?

Signpad je fyzické zařízení podobné tabletu, které dokáže snímat charakteristiky podpisu, které tablet sám o sobě neumí. Jedná se například o tlak, který vyvíjíme v různých fázích podpisu, sklon, rychlost, zrychlení a podobně. Díky tomu lze zachytit biometrické charakteristiky unikátní pro každého člověka a umožnit tak automatické ověření jako když například porovnáváte otisky prstů. Podpis vytvořený na Signpadu je přiřazen po podepsání k dokumentu a tento dokument je opatřen časovým razítkem. Tím vzniká pdf dokument, u kterého je jednoznačné, kdo a kdy jej podepsal. Unikátnost řešení GE Money Bank spočívá právě ve využití biometrických podpisů při tvorbě dokumentace. Podobně jako si klient vytváří ke svému účtu podpisový vzor, podle kterého pracovník na pokladně ověřuje vizuálně podobnost při bankovních operacích, tak si klient může vytvořit svůj biometrický podpisový vzor pomocí Signpadu a proti němu se systémově ověřovat. Biometrický podpisový vzor nebo profil vzniká sběrem minimálně šesti vzorků podpisu na Signpad. Ověření potom neprovádí osobní bankéř, ale automaticky systém k tomu určený. Takto podepsané dokumenty jsou klientovi k dispozici v rámci jeho internetového bankovnictví, takže získá zároveň elektronický archiv, který má online po ruce nebo spíše na pár kliků myší.

BP.com: Novinku jste anoncovali 23. ledna. Máte již od klientů s osobní zkušeností nějakou zpětnou vazbu?

V tuto chvíli ještě není počet klientů s biometrickými podpisy nijak ohromující. Jedná se o novou technologii a jedním z cílů pilotního provozu je sbírat zpětnou vazbu od klientů a tu využít k dalšímu zdokonalení. V současnosti sbíráme telefonicky reakce klientů, ale na vyhodnocení je příliš brzy. Reakce se samozřejmě liší individuálně v závislosti na preferenci klientů k inovacím. Očekáváme adaptaci podobně jako například u elektronických výpisů versus výpisů poštou. Existuje stále velké procento klientů, kteří preferují papírovou podobu.

BP.com: V zahraničí (např. v některých řetězcích v USA) je verifikace transakcí pomocí Signpadů poměrně běžná. V ČR se ovšem jedná o úplnou novinku, že?

GE Money Bank je první bankou v ČR, která využívá ověřování biometrikou. Podobná implementace je i na Slovensku, ovšem tam je již technologie delší dobu v provozu.  S vytvářením elektronických dokumentů pomocí Signpadů bez biometrické verifikace se můžeme již nějakou dobu setkat u konkurenční společnosti případně ve státní správě.

BP.com: Spustit tento koncept musí být ohromně náročné. Můžete prozradit, jak dlouho se podobná inovace v bance chystá, jak dlouho se testuje či kolik jeden Signpad stojí?

Souhlasím s tvrzením, že se jedná o implementačně náročnou změnu. Nejde jen o implementaci technologie, ale i o ošetření procesu po právní stránce, tak aby bylo vše v souladu s legislativou ČR a regulátory. První pilot probíhal ještě za časů Multiservisu v roce 2009, kdy se zkoušel koncept využití Signpadů při uzavírání splátkových produktů. Tenkrát se ještě podepisovalo na papír, pod kterým byl Signpad, takže vznikal, jak papírový, tak elektronický dokument. Takže se zabýváme řešením elektronických dokumentů již přes pět let.

BP.com: Do konce roku by již mělo být na vašich pobočkách podepisování přes Signpady běžné. Znamená to tedy kompletní zmizení papírových smluv z GE Money Bank?

Změna nebude takto radikální. V prvé řadě nám jde o komfort klienta. Jak jsem již avizoval, tak nejsou všichni klienti zastánci inovací a očekáváme, že stále bude procento zákazníků, kteří budou chtít papírovou smlouvu, kterou budou moci archivovat doma v šanonu. Existují také výjimky, kdy papírová podoba zůstává - například u procesů, kde není přítomen klient, aby se mohl podepsat.

BP.com: Co se bude dít se starými papírovými smlouvami - budou také archivovány do e-podoby, anebo zůstanou v papírové formě?

Staré papírové smlouvy zůstávají v archivech. K jejich digitalizaci dochází například v případech, kdy je potřeba vyžádat konkrétní tiskopis z archivu. Nicméně hromadnou zpětnou digitalizaci všech dokumentů neplánujeme.Signpady jsou novinka, zatím sbíráme zpětnou vazbu, říká projektový manažer Štěpán Pittauer z GE Money

Diskutovat (0)