Hypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!


23. 02. 2015  19:53     golem finance     komentáře (0)

Banky během lednových dnů poskytnuly hypotéky za více než 10 miliard korun. To se jim nikdy v minulosti nepodařilo. Velmi rychle roste průměrná vypůjčená částka. Lví podíl na rekordních výsledcích mají nízké úrokové sazby a oživení na realitním trhu. S klesající poptávkou se naopak perou stavební spořitelny, jejichž produkce klesla na 11měsíční minimum. 

Hypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!
HYPOTÉKY

Objem sjednaných hypoték v lednu vystoupal na 10,2 miliardy korun. Na leden nevídaný výsledek. Ještě nikdy v minulosti lednový objem poskytnutých hypoték nepřekonal hranici 10 miliard korun. Loni v lednu to bylo necelých 7 miliard Kč a rok před tím – v mnoha ohledech rekordním roce 2013 - to bylo „jen“ 8,4 miliardy korun. Aktuální výsledky hypoték potvrzují oživení na realitním trhu. 

Porovnejte si nabídky hypoték jednotlivých bank na hypotéční kalkulačce.

Jedním z faktorů, který táhne výsledky vzhůru je rostoucí výše průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu to bylo 1,73 milionu korun. Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivují od zapojení vlastních prostředků. Tyto peníze si klienti buď zhodnocují jiným způsobem, nebo si je nechávají v rezervě. A svůj vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku má i obecný nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách, které díky vyšším cenám průměr rovněž zvyšují.

V souvislosti se zveřejněnými výsledky je dobré si uvědomit ještě jednu věc. Zatímco v rekordním roce 2013 se na celkových výsledcích podílelo jednou třetinou refinancování, loni (a letos to bude podobné) postupně klesl podíl „recyklovaných“ hypoték na necelých 23 %. Zbývající ¾ tvoří nově poskytnuté hypotéky. A podle našeho odhadu stále větší podíl v tomto segmentu získávají hypotéky na koupi nemovitosti za účelem dalšího pronájmu (buy-to-let). Bohužel podrobnější statistiky účelovosti, jako mají například ve Velké Británii, u nás neexistují. 

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavební spořitelny v lednu půjčily svým klientům 2,86 miliardy korun, což značí další pokles produkce a to jak v meziměsíčním (- 19 %), tak meziročním srovnání (- 5 %). Podobně jako v předchozích letech trhu dominuje Českomoravská stavební spořitelna, která se na celkových 2,9 miliardách podílela 65 procenty (1,84 mld. Kč). Na druhé pozici skončila v lednu Raiffeisen stavební spořitelna (0,53 mld. Kč/ 18 % tržní podíl). Třetí je Buřinka (0,273 mld. Kč), za ní Modrá pyramida (0,148 mld. Kč) a pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna se 72 miliony Kč.

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ 

Banky mají i v letošním roce výborně nasazeno a uvidíme, do jaké míry bude letošní rok přepisovat historické tabulky. V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty i mBank, Oberbank a WSPK, tedy banky, které svá data portálu hypoindex.cz neposkytují. Pro stavební spořitelny bude úspěchem, když za stávajících podmínek a v konkurenci rekordně levných hypoték zopakují výsledek loňského roku, kdy se jim podařilo profinancovat 40 miliard korun

Kde již k přepisování historických tabulek dochází, jsou úrokové sazby, které neustále padají a to jak podle indexů nabídkových sazeb GOFI, tak podle dat serveru hypoindex.cz. V obou případech sazby v lednu prohloubily svá dosavadní minima. Titulní index GOFI mapující nabídkové sazby všech bank na trhu klesl na konci ledna na 2,35 %. A téměř identické hodnoty dosáhl nyní ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX, který odráží průměr všech v lednu sjednaných hypoték. Vzhledem k vysoké míře korelace mezi oběma indexy a skutečnosti, že GOFI indexy nabídkových sazeb dál klesají, očekáváme, že i FINCENTRUM HYPOINDEX v následujících dvou měsících bude vykazovat klesající trend. 

Hypotéky ukrajují z příjmů domácností méně než třetinu

Aktuální výsledky dávají tušit, že i letošní rok budeme mít co dělat s nadprůměrnými výsledky. Není divu, ekonomika ožívá, úrokové sazby jsou na rekordních minimech, banky lákají na svou hypoteční nabídku všemi prostředky a hypotéky jsou v centru pozornosti médií. Z historického pohledu nebyly podmínky pro pořízení nemovitosti lepší. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, klesl v lednu na 30,3 %*.  Převedeno na konkrétní situaci: průměrná česká domácnost nyní na splátku hypotéky ve výši 1,81 mil. Kč (=lednový průměr nabídkových cen bytů) vynaloží necelou třetinu svého čistého příjmu. Ekonomicky nejnáročnější je pořízení bydlení v Praze, a to i navzdory nadprůměrným příjmům tamních domácností. Naopak statisticky nejpříznivější situace panuje v Ústeckém kraji, kde index jen těsně překonává hranici 10 % tamních průměrných čistých příjmů. 

graf hypotékyHypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

13636695422

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

192


ČÍSLO TÝDNE 192 právě tolik miliard vykázal státní rozpočet schodek ke konci měsíce dubna. Jedná se o dosud nejvyšší schodek v historii České republiky. Za jeho vznikem stojí jak výrazný pokles příjmů, tak strmé zvýšení výdajů státního rozpočtu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,6470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,1070
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6310
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5115
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,3975
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1600
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2063
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více