Ideální vánoční dárek pro novorozence? Cenné papíry jsou zajímavou a smysluplnou volbou


10. 12. 2019  01:04     Tisková zpráva     komentáře (0)

Statistiky mluví jasně, ročně se v Česku narodí zhruba sto tisíc dětí. Ani letošek není výjimkou. Za pár týdnů čekají kojence jejich první Vánoce. Psychologové se shodují: Desítky dárků nemají smysl. Především ti nejmladší totiž Štědrý den prospí, případně budou nakoupené věci pod jejich rozlišovací schopnosti a nic si z předávání dárků neodnesou.

Ideální vánoční dárek pro novorozence? Cenné papíry jsou zajímavou a smysluplnou volbou




Vánoce s dětmi jsou zábava. Mnozí z nás drží klasické české obyčeje jen právě kvůli nim, malé ratolesti se stávají posly těchto tradic pro další generace. Jenže v případě novorozenců se ještě žádná zásadní interakce nedá očekávat. „Ještě Vánoce jako nějakou výjimečnou událost nevnímají, těžko z toho mohou mít rozum. A zcela běžně se stává, že Štědrý večer stráví spánkem,“ říká školní psycholog Richard Lukáš.

Zahrnovat tedy čerstvě narozenou drobotinu věcnými dary je proto poněkud sisyfovské. Co s tím? Zajímavou cestou by mohly být právě různé formy investic. Jistou popularitu mají například mince a medaile, další možností je například zlato, oblibu si nyní získávají také cenné papíry, mezi které se řadí akcie nebo třeba dluhopisy.

Cenné papíry jsou jistě trochu atypickým dárkem pro novorozeně, při uvážlivém výběru ovšem mohou postupně vynést pěkné finanční prostředky, za které se třeba dají pro obdarované dítko už za rok nachystat bohaté Vánoce. Zásadní benefit? Svátky už bude vnímat a nezapomene na ně.

„Druhou skupinou, kdy se často kupují dluhopisy jako dárek, jsou například rodiče 15letých dětí, kteří cenný papír koupí, aby peníze nebyly hned utraceny za módní nesmysly. Obdobně to ale funguje i k 18. narozeninám nebo jako dárek k promoci,“ popsal Jiří Helich, marketingový ředitel ceskedluhopisy.cz.

Navíc v případě dluhopisů jde do značné míry i o osobní dárek. S trochou nostalgie jde říct, že se jedná investičně o jakýsi návrat do dob první republiky – investor své peníze spojuje s konkrétním nápadem: „Není to anonymní investice, není to jen číslo – jde o konkrétní firmu, velmi často i s osobním vztahem, protože její vývoj jde sledovat, mnoho firem pro své investory pořádá i setkání. Tyto cenné papíry představují střednědobou, zpravidla dvouletou či tříletou investici s předem známou výší úroku. Ta se pohybuje běžně mezi 6 a 10 procenty a je fixní. Dalšími výhodami jsou pravidelná výplata kuponu i nulové starosti s daněním,“ vyjmenoval Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz.

Dalším a pro mnohé klíčovým plusem korporátních dluhopisů je jejich dostupnost. Takový dárek pro novorozence se dá pořídit už za jednotky tisíc korun. Neplatí tedy omílaný mýtus, že investování a účelné zhodnocení peněz je jen pro ty opravdu bohaté.

I tady se ovšem vyplatí opatrnost. „Mezi lidmi je poměrně rozšířená představa, že dluhopisy jsou bez rizika. To je jako u jakékoli investice nesmysl. Právě to pak vede k tomu, že se nezkušený zájemce o investování zaměří jen na výši úroku a nehledí na jeho důvěryhodnost. Často se tak stane, že výnos 15 procent uvidí odborník a hned se mu vybaví 90. léta a kampeličky. I u dluhopisového dárku je třeba vybírat pečlivě. Ostatně není to jako špatná velikost nebo barva košile, která se po svátcích v obchodě vymění,“ přiblížil marketingový šéf ceskedluhopisy.cz.



Ideální vánoční dárek pro novorozence? Cenné papíry jsou zajímavou a smysluplnou volbou

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

80921913200

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4240
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3110
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9800
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2410
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0630
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1174