III. díl - Vyvázání z úvěru - rozhoduje o něm banka, nikoliv smlouva


26. 03. 2020  00:15     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Přinášíme vám třetí díl seriálu, který se zabývá institutem vyvázání dlužníka či spoludlužníka nebo ručitele z úvěru. V tomto díle se budeme zabývat tím, jak jednat s bankou o vyvázání z úvěru a na co si dát při tomto jednání pozor.

III. díl - Vyvázání z úvěru - rozhoduje o něm banka, nikoliv smlouva




Vyvázání z úvěru je vždy nutné řešit s bankou

Již v minulých dílech tohoto seriálu jsme se mohli dozvědět, že vyvázání z úvěru je pojem, který představuje úplné vymazání odpovědnosti splácet či ručit za splácení nějaké konkrétního úvěru. Jméno dlužníka se tak z daného závazku přímo odstraní a tento již není vůči bance ničím povinen.
Nejčastěji se institut vyvázání z úvěru použije při vypořádání podílového spoluvlastnictví, či společného jmění manželů, při nich se spolu s majetkem vypořádává i úvěr.

Vyvázání z úvěru přitom nelze řešit pouze smlouvou. Smlouva mezi účastníky, například spoludlužníky je totiž vůči bance absolutně neúčinná. Smlouva tak nezbavuje jednoho z dlužníků práv a povinností z úvěru a tento nese odpovědnost i nadále.
O zproštění odpovědnosti z úvěru rozhoduje jako hlavní suverén samotná banka, která úvěr poskytla. S touto bankou je také nutné jednat o případném vyvázání z úvěru a způsobu řešení tohoto vyvázání.

Jaké možnosti vyvázání lze s bankou sjednat

V zásadě máte jako klienti banky několik možnost jak se odpovědnosti za splácení úvěru zbavit. Tyto možnosti je vždy třeba projednat přímo v dané bance.

1) Samotné vyškrtnutí dlužníka z daného úvěru - v tomto případě banka přistoupí k vyvázání z již existujícího úvěru a úvěr bude nadále splácet druhý z dlužníků, který například díky tomu získal i majetek, který se k úvěru vztahuje.

2) Refinancování úvěru - pokud banka nebude souhlasit s bodem 1), mohou dlužníci zvolit náhradní řešení a to přefinancování či refinancování stávajícího úvěru. Dlužník, který má zachovánu povinnost ke splácení závazku sjedná u jiné banky nový úvěr určený k úhradě úvěru původního.

Způsob řešení vyvázání resp. refinancování úvěru je následně určen schopností a snahou banky věc řešit. Teprve po sjednání způsobu a možností řešení vyvázání se samotnou bankou, kdy banka vždy testuje bonitu - schopnost splácet dlužníka, který si má úvěr převzít, teprve doporučujeme podepsat smlouvu o vyvázání či smlouvu o vypořádání, která s vyvázáním souvisí.

Výhodou tohoto postupu, kdy banka předem schválí způsob vyvázání dlužníka z úvěru je výhodnější, protože v daném případě mají dlužníci nárok na toto řešení vůči bance a je tak i vymahatelná příslušná povinnost dlužníka ze smlouvy o vypořádání ať už podílového spoluvlastnictví, nebo společného jmění manželů.


I. díl seriálu o vyvázání z úvěru najdete ZDE!

II. díl seriálu o vyvázání z úvěru najdete ZDE!


 



III. díl - Vyvázání z úvěru - rozhoduje o něm banka, nikoliv smlouva

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

2469664784

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

155


ČÍSLO TÝDNE - 154 právě tolik miliard korun vykázala za loňský rok 2024 zisk Česká národní banka. Zisk ČNB představoval více než polovinu rozpočtového schodku státu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2820
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,9010
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8385
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2280
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 27,1005
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0798
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více