Kniha Patrika Nachera:
Kdo si hraje, nezlobí. To platí nejen pro děti


21. 09. 2016  00:21     Miroslav Zeman     komentáře (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - KNIHA KONEC FINANČNÍCH NEGRAMOTŮ V ČECHÁCH: Kdo si hraje, nezlobí? U hračů na automatech to na rozdíl od dětí tak moc neplatí. ČTĚTE DÁLE!

Kniha Patrika Nachera: Kdo si hraje, nezlobí. To platí nejen pro děti
Kdo si hraje, nezlobí – aneb nevnímejme sportovní tipování, výherní automaty, stírací losy, sázení, sportku či jiné riskantní nebo hazardní hry jako obvyklý způsob vydělávání peněz. Je to bláhovost a čiré zoufalství. Nejde totiž o nic jiného, než jen o nákladný druh zábavy, který nás naopak stojí peníze. Pár čísel pro ilustraci a nenapravitelné naivy – Češi prosázeli za celý rok 2014 částku 138,1 miliardy korun, na výhrách se jim vrátilo 106,7 miliardy, prohráli tedy 31,4 miliardy korun, do videoloterijních automatů lidé vhodili 58,7 miliardy korun a automaty jim zpět vyplatily 42,73 miliardy korun. V přístrojích tak zůstalo necelých 16 miliard korun. Nic proti podnikatelům v oblasti hazardu ani proti sázejícím, pokud to ovšem budeme skutečně vnímat jako druh zábavy, na kterou máme peníze. Stejně, jako si třeba rybář pravidelně kupuje nové vybavení. Prismatem tohoto chápání, že zábava něco stojí, si ušetříme spousty nervů a marného očekávání, že právě nás potká paní štěstěna. A když se náhodou ten zázrak stane, jde o kliku a mimořádný příjem, nikoliv o standardní, pravidelně očekávatelný výnos. A o to více se k vyhraným prostředkům chováme odpovědně a použijeme je buď na snížení našeho dluhu, či na vytvoření rezervy, nikoliv na „reinvestování“ do hracího automatu, tiketu, rulety apod., aby to nakonec nedopadlo ve stylu, že „kdo nic nemá, nic neztratí“. Závislých na hazardu je u nás údajně okolo 100 tisíc lidí. Těm zřejmě tato pasáž, ani celá kniha moc nepomůže.

Slovník pojmů:

Výherní automaty = (pro)herní automaty

Pokud se čistě náhodou budeme chtít pobavit, ale zároveň se přitom i něco naučit a pochopit, tak si zahrajme hru „Finanční svoboda“, která nám umožní za dvě hodiny prožít celý náš produktivní život z hlediska finančních rozhodnutí.

Jak si kdo ustele, tak si také lehne – aneb nesvádějme na všechny kolem a na všechno kolem své neúspěchy, přehmaty a špatná rozhodnutí. Je to jen a jen na nás. Nikdo nám v momentě rozhodování nepomůže. Jde více o emoce, nikoliv o racionální jednání, tudíž nejde primárně o znalosti, dovednosti či zkušenosti. Ty jsou samozřejmě důležité, ale až ve druhém sledu, což už může být někdy pozdě. Dokonce nám nepomohou ani ochranářské zákony. Proč? Dílem jsou šmejdi vždy o krok napřed, takže na jedno zákonné opatření umějí vymyslet proti-taktiku, a když se pak najde nějaký nástroj i na tuto novou taktiku, tak vymyslí zase něco jiného. Je to jako honění se za vlastním stínem. A dílem proto, že nepoctivci prostě sbalí krám, přejmenují firmu, změní adresu sídla (často je na místech, kde má virtuální sídlo několik set nebo tisíc firem), nastrčeného jednatele (obvykle má trvalé bydliště hlášené na úřadu), dělají „mrtvého brouka“ či se po nich prostě „slehne zem“ a spotřebitel jednoduše nemá svá práva na kom a kde uplatnit. To, že taková „firma“ nemá žádný majetek a jde jen o prázdnou skořápku, na které si nikdo nic nevezme, už v kontextu výše napsaného doufám nikoho nepřekvapí. Na své straně pak můžeme mít zákon, dokonce i soudní rozhodnutí, ale je to jako „přijít s křížkem po funuse“. Prevence a určitá zdrženlivost je rozhodně efektivnější, než spoléhání se na jakkoliv přísné zákony.

A pro čtenáře, kteří se mi ozvou se svým příběhem, zkušeností či námětem přes můj web www.bankovnipoplatky.com, mám připravený dárek (mnemotechnickou pomůcku), který vám toto přísloví bude neustále připomínat. Je to krabička, na které je napsáno „Uvnitř je osoba zodpovědná za moje peníze“ a po otevření najdete… no přece zrcátko. Je to skutečně velmi triviální – vždy to bude jen na nás, tak abychom zbytečně často „nebrečeli na špatném hrobě“.

Další díly našeho seriálu o knize Konec finančních negramotů v Čechách si můžete přečíst ZDE!

NOVOU KNIHU PATRIKA NACHERA SI MŮŽETE ZAKOUPIT PŘÍMO ZDE!

Konec negramotůKniha Patrika Nachera: Kdo si hraje, nezlobí. To platí nejen pro děti

Diskutovat (0)