Kniha Patrika Nachera:
Komu se nelení, tomu se zelení a halíře dělají talíře


03. 08. 2016  00:32     Miroslav Zeman     komentáře (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - KNIHA KONEC FINANČNÍCH NEGRAMOTŮ V ČECHÁCH: Komu se nelení, tomu se zelení, řekla babička a..a halíře dělají talíře jsou přísloví, která charakterizují skutečnost, že bez práce nejsou koláče.

Kniha Patrika Nachera: Komu se nelení, tomu se zelení a halíře dělají talíře
Komu se nelení, tomu se zelení – aneb investice bez rizika či bez práce neexistuje. Pro jistotu připomínám, že „bez práce nejsou koláče ani doláče“. Kdo uvěří tomu, že může bezpracně či bez rizika vydělat majlant, pak maximálně sám zezelená vzteky, až přijde na to, co podepsal, čemu se upsal a dětinsky důvěřoval a o čem byl naivně přesvědčen. Klidně si trochu zaspekulujme. I kdyby existoval zázračný způsob vydělávání peněz, proč by ho zrovna nám někdo prozrazoval? Tudíž nevěřme na zázraky ve financích a v investicích. Prostě neexistují, najdeme je tak leda v lásce. Když jde o peníze, můžeme mít maximálně kliku, možná trochu (podtrhuji slovo „trochu“), toho štěstíčka, protože „štěstí přeje připraveným“, i když, „neházejme flintu do žita“, teoreticky může nastat i situace, že „když se štěstí unaví, sedne i na vo...“ (však víme na koho). Možná to někdy potká i nás, ale spoléhat se na to fakt nedá. Spíše se tedy řiďme známým a motivačním pořekadlem: „Práce šlechtí člověka.“ A neštiťme se dokonce ani hesla „práci čest“, které bylo v minulosti zneužito a zprofanováno. Důležité je, co si z toho vezmeme my sami. A je bez diskuse, že práce, činorodost, píle, aktivita vedou k bohatství, nikoliv půjčky, dluhy a zázračné nesmysly.

Správná hospodyňka pro pírko i přes plot skočí – aneb hledáme-li úspory, musíme pro to něco aktivně udělat. Není potřeba nikam běhat, tím méně někam skákat nebo něco přeskakovat, stačí se podívat na pravidelné opakující se platby a inkaso. Touto cestou odcházejí peníze z našich účtů automaticky bez jakékoliv naší aktivity. Nemusíme se sice ničím zabývat, nemáme žádné starosti, ale zároveň díky tomu ani nesledujeme, jestli náhodou neplatíme zbytečně moc. Právě v těchto rodinných výdajích najdeme největší úspory. TIP: vezměme si do ruky výpisy z účtu a zkontrolujme trvalé platby – elektřina, plyn, teplo, pevná linka, připojení k internetu, televizní kanály, mobilní tarify, pojištění všeho druhu, bankovní účty a podobně. A pak stačí jen porovnat ceny těchto služeb a dodavatele případně vyměnit. Ke srovnání cen a kontrole našich významných pravidelných výdajů se vracejme v pravidelných intervalech. Vše se totiž neustále vyvíjí – firmy přicházejí s novými produkty, moderní technologie snižuje náklady, na trh vstupují nové společnosti. I pouhé oznámení o záměru odejít či službu ukončit má nevídaný efekt v podobě nabídky nižší ceny. Je nepochopitelné a absurdní zároveň, že nejbohatším firmám platíme více, než by ony samy akceptovaly, a úspory pak honíme na párku s 30 % obsahem masa, obarveným škrobem zvaným jogurt nebo tím, že dítě nepošleme na lyžařský výcvik či letní tábor.

Halíře dělají talíře – aneb úspory nám doma leží doslova všude kolem nás. Stačí se jen dívat, trochu přemýšlet a nebýt pohodlný. Špatné těsnění u oken, nesprávné větrání, nezateplená nemovitost, ošizené izolace (jinak řečeno a v duchu této knihy „topit pánu Bohu do oken“), výběr nevhodných, na spotřebu náročných spotřebičů, dlouhodobé ponechávání nepoužívaných přístrojů v režimu stand-by (pohotovostní režim – televize, počítač, přehrávač, tiskárna, nabíječky, adaptéry, video, DVD, monitory apod. – úspory ve stovkách, ale i tisících korun ročně, uvádí se, že jde až o 10 % spotřeby), neekonomické chování například při vaření plné konvice vody kvůli jednomu šálku čaje, vyhazování potravin, plýtvání při mytí nádobí či čištění zubů pod tekoucí vodou. U posledního bodu se zastavím, abych jej detailněji rozebral pro ilustraci a názornost, jak halíře dělají tisíce. TIP: pokud voda stojí 80 korun (vodné plus stočné) za kubík (1 000 litrů), tedy 8 haléřů za litr, pak tekoucí voda při čištění zubů (cca 20 litrů), nás ročně přijde na těžko uvěřitelných 1 200 korun (8 halířů x 20litrů x 2 denně x 30 x 12). K obdobným číslům bychom došli, pokud bychom nepoužívali toaletu s dvěma intenzitami spláchnutí (3 a 10 litrů) a dle potřeby rozumně nevyužívali tu nižší z nich (rozdíl 7 litrů x 8 nešetrných použití = 56 litrů denně x 30 x 12 = 1 612,8 korun). V podobném měřítku najdeme úsporu, pokud se budeme místo koupání ve vaně sprchovat (2x až 3x menší spotřeba vody), a dokonce při mydlení budeme tekoucí sprchu vypínat. Samotný výpočet tentokrát nechám na ctěném čtenáři, nicméně na tomto příkladu můžeme krásně vidět rozdíl mezi pojmy – plýtvání a užívání si. Zatímco proti teplé koupeli nemůže nikdo nic namítat (pokud na to máme a pokud nepotřebujeme výrazně šetřit), tak nechat téct vodu zcela zbytečně (ať už při čištění zubů, mytí nádobí nebo u toalety) je prostě marnotratnost. TIP: další úsporu najdeme, pokud si karafu s pitnou vodou budeme dávat do ledničky, abychom při každém napití nemuseli odpouštět vodu z kohoutku, dokud nebude řádně studená, což oceníme zvláště v letních měsících. A s tím souvisí i móda balených vod. Proč si je kupovat, když voda z vodovodu je minimálně stejně kvalitní? O ceně a ekologickém aspektu nemluvě. Jak se z drobných stávají tisícovky, může krásně ilustrovat následující tabulka průměrné denní spotřeby pitné vody (na osobu) a naší představě pak snadno pomůže, pokud si jednotlivé řádky vynásobíme dle našeho současného chování ke spotřebě vody:

Činnosti (na osobu)

Průměrné denní hodnoty (v litrech)

Kč za den

Kč za rok

Osobní hygiena, sprcha

42

3,26

1 189,9

WC

28

2,17

792,05

Praní, úklid

16

1,24

452,6

Příprava jídla, mytí nádobí

8

0,62

226,3

Mytí rukou

6

0,47

171,55

Zalévání

5

0,39

142,35

Pití

2

0,16

58,4

Ostatní

4

0,31

113,15

Celkem

111

8,62

3 146,3

Zdroj: Pražské vodovody a kanalizace (PVK), údaje za region Praha

Cena vodného a stočného = 77,65 Kč (2015). Vodné a stočné v roce 1990 = 0,80 Kč

 

Litry za den

Kč za rok

Kapající kohoutek

slabě

24

683

Kapající kohoutek

silně

54

1 530

Protékající splachovač na WC

slabě

150 – 1.000

4 270 – 28 342

Protékající splachovač na WC

silně

1.000 – 2. 000

28 342 – 56 684

Zdroj: Pražské vodovody a kanalizace (PVK), cena vodného a stočného = 77,65 Kč (2015)

Další díly našeho seriálu o knize Konec finančních negramotů v Čechách si můžete přečíst ZDE!

NOVOU KNIHU PATRIKA NACHERA SI MŮŽETE ZAKOUPIT PŘÍMO ZDE!

Konec negramotůKniha Patrika Nachera: Komu se nelení, tomu se zelení a halíře dělají talíře

Diskutovat (0)