Nejistota na trhu práce odsouvá pořízení auta na lepší časy


15. 09. 2020  08:20     Tomáš Volf     komentáře (0)

Situace na trhu s automobily se nejspíš nebude příliš zlepšovat. Kamenem úrazu jsou negativní očekávání budoucích příjmů a obecně panující vysoká nejistota. Počet registrací nových vozů v srpnu zaznamenal nejhorší měsíc za posledních šest let. 

Nejistota na trhu práce odsouvá pořízení auta na lepší časy
Drtivý pád počtu registrací nových vozů 

Srpnová čísla o zaregistrovaných nových automobilech v ČR byla studenou sprchou. Podle SDA jich bylo pouze 16 611, což je nejhorší srpnové číslo za posledních 6 let. Pokud nepočítáme měsíce březen, duben a květen, které byly silně poznamenány ekonomickými restrikcemi, je to nejhorší výsledek tohoto roku. V meziročním vyjádření se jedná o pád téměř o 34 %. Oproti předkoronavirovému letošnímu lednu jsme svědky 13% pádu. V uplynulých šesti letech se v srpnu vždy zaregistrovalo více nových vozů, než v lednu.  

Počet registrací ojetin vykázal slušné tempo  

U ojetin je situace zcela odlišná. Těch se sice obecně v dlouhodobém horizontu registruje méně než nových vozů, ale srpnová čísla ukazují na stabilní zájem ze strany zákazníků. V srpnu bylo zaregistrováno 14 300 ojetých vozů.  V meziročním vyjádření data navazují na pokles z minulých let o 4 %, což nijak nevybočuje z tradičního meziročního poklesu. Naopak oproti letošnímu lednu, kdy si vypnutí ekonomiky nedokázal nikdo představit, evidujeme nárůst registrací ojetin o 8,5 %.  

Ceny aut meziročně stoupají a navíc zrychlují nárůst. V srpnu rostly ceny tempem 5,9 %. V meziměsíčním vyjádření ceny naopak zpomalují své tempo růstu. Mezi červencem a srpen se ceny zvedly pouze o 0,9 %. 

V dalších měsících se zlepšení čekat příliš nedá. Přestože by situace logicky napovídala, že ceny automobilů by měly klesat, opak je pravdou. Ať už v blízké budoucnosti půjdou ceny mírně dolů, nebo si budou držet své tempo postupného růstu, vše bude záležet na očekávání spotřebitelů ohledně jejich budoucích příjmů. Nákup vozu, jakožto zbytného zboží a především zboží dlouhodobé spotřeby je v dobách nejistoty odsouváno na jistější období. Do konce roku by měla vláda ukončit podporu neexistujících pracovních míst, což pravděpodobně katapultuje nezaměstnanost na přelomu roku až k 8 %. Takový počet lidí bez zaměstnání by představoval pro trh práce obrovský náraz a především by to srazilo spotřebitelskou poptávku razantně dolů. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz 

  

 Nejistota na trhu práce odsouvá pořízení auta na lepší časy

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2886712680

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 408 000

408000


ČÍSLO TÝDNE 408 000 právě tolik nových exekucí bylo zahájeno v loňském roce. Oproti roku 2019 se jedná o pokles o celých 18 procent. Počet exekucí tak poklesl i v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,0850
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5250
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7345
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5115
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,2385
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3479
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více