Poradna BP:
Hypotéky jsou velmi dostupné. Přistupujte k nim však opatrně


02. 03. 2015  00:51     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář si chce vzít hypoteční úvěr na rodinný domek. Má však poměrně napjatý rozpočet. Nicméně chce využít současných rekordně nízkých úrokových sazeb. 

Poradna BP: Hypotéky jsou velmi dostupné. Přistupujte k nim však opatrně
Rekordně nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů přiměly k vyřizování hypotečního úvěru na vysněný dům i našeho čtenáře. Čtenář se rozhodl k pořízení hypotéky i za situace, kdy je jeho rozpočet poměrně napjatý a na hypotéku dosáhne jen s odřenýma ušima. Je nutné si na misku vah postavit výhodné úrokové sazby, které se v budoucnu již nemusí opakovat, a zároveň reálné možnosti bezproblémového splácení hypotéky nejen při zřizování úvěru, ale i v budoucnosti. 

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, žiji v bytě a s rodinou máme již léta vyhlídnutý rodinný dům, který chceme pořídit. Nejsme na tom sice finančně ideálně, ale hypotéku nám banka předběžně schválila s tím, že jsme na hraně, ale ještě dobrý. Reálně však máme výdaje vyšší než jsme nahlásili bance, takže pokud k současným výdajům připojíme i splátku hypotéky, nic nezbývá. V každém případě však chceme a musíme využít současného období, kdy jsou úrokové sazby u hypoték na rekordních minimech. Hypotéky tak vyjdou velmi levně a to nechcem propásnout. Vidíme to tedy jako ideální příležitost risknout to a dům si konečně pořídit.

Odpověď odborníka:

Je nutné si uvědomit, že hypotéka je závazek na desítky let a zejména ve Vašem případě není pravděpodobné, že by mohlo dojít k nějakému mimořádnému, předčasnému splacení hypotéky. Proto by se k celé věci mělo i takto opatrně přistupovat. Důležité je tedy i v případě splácení hypotečního úvěru mít dostatečně velkou rezervu pro nenadále situace. Musíte si uvědomit, že do splácení hypotéky může v budounu přijít hned několik rizik na které by jste měl být připraven a neměl by jste je ignorovat s tím, že třeba ani nenastanou. 

Co vše se například může stát a s čím bycho měli počítat:

1) ztráta zaměstnání či snížení platu. V takovém případě buď vypadnou finanční prostředky zcela, nebo se mohou i výrazně snížit. Bez našetřené rezervy či pomoci jiné osoby pak věc vyřešit nelze. Proto doporučujeme už při zřízení hypotéky nechat si minimálně půlroční rezervu na splácení hypotéky (minimálně 6 splátek na účtu)

2) budoucí zvýšení úrokových sazeb. Nyní jsou sice úrokové sazby nejvýhodnější v historii, ale v průběhu splácení může dojít k jakékoliv ekonomické krizi a úrokové sazby mohou vylítnout do velmi vysokých hodnot, přičemž každé procento navíc, může představovat i několik tisíc korun vyšších splátek. Zejména při ukončení fixačního období Vám může banka úroky v podstatě jakkoliv zvýšit a Vy to musíte akceptovat.

3) může také dojít k nemoci či úrazu a to jak samotného plátce, tak i kohokoliv v rodině. I na tuto variantu by jste měli být připraveni.

Nechat se tedy unést pouze současnou výhodností úroků a nepřemýšlet na budoucnost je velmi ošidné a rizikové chování. Už po uplynutí prví fixace se totiž můžete dočkat navýšení úroků a tím i splátek a Váš rozpočet by s tímto měl počítat. Pokud již nyní máte rozpočet předimenzovaný a natavený skutečně nadoraz, pak jakýkoliv výkyv Vás může velmi výrazně ohrozit.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ NALEZNETE V SEKCI VRBA ZDE!Poradna BP: Hypotéky jsou velmi dostupné. Přistupujte k nim však opatrně

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2887630534

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 408 000

408000


ČÍSLO TÝDNE 408 000 právě tolik nových exekucí bylo zahájeno v loňském roce. Oproti roku 2019 se jedná o pokles o celých 18 procent. Počet exekucí tak poklesl i v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,0850
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5250
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7345
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5115
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,2385
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3479
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více