Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana:
Jak spočítat daň z příjmu při prodeji nemovitosti?


29. 04. 2021  08:29     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PRÁVNÍ PORADNA MGR. MIROSLAVA ZEMANA: Při prodeji nemovitosti lidé často mají zkreslené představy o výši daně z příjmu z prodeje. Při uzavření kupní smlouvy si myslí, že zaplatí z celé prodejní ceny nemovitosti. Jde o omyl.

Právní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Jak spočítat daň  z příjmu při prodeji nemovitosti?
Při prodeji nemovitosti, pokud ji prodáváte dříve než pět let od nabytí, nebo dva roky od nabytí pokud v ní máte bydliště, musíte zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti. A to v případě, kdy je prodejní cena vyšší než pořizovací. Platíte vždy z rozdílu mezi prodejní cenou a cenou za kterou jste nemovitost pořídili se započtením účelně vynaložených nákladů na prodej (provize realitní kanceláře, poplatek na katastru apod.)

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, chystáme se s manželkou prodat svůj byt, který jsme koupili před rokem. Máme kupce na 5 milionů korun. Spočítali jsme si, že by jsme měli zaplatit na dani z příjmu z prodeje 15 procent ceny, tedy 750 000 korun. Je to hrozné. To byla zlatá daň z nabytí nemovitostí, kterou platil kupující a byla jen 4 procenta. Byt jsme přitom před rokem koupili za 4,5 milionů. Stát nás tak pěkně oškube. Je nějaká možnost jak věc řešit, aby ta daň nebyla tak vysoká? Nebudeme mít tak na pořízení domu, který jsme plánovali. Nebo k prodeji nakonec vůbec nepřistoupíme.

Odpověď Mgr. Miroslava Zemana:

Dobrý den, ve své odpovědi Vás mohu uklidnit, protože věc se má úplně jinak. Daň z příjmu se totiž neplatí z celé prodejní ceny, ale pouze z rozdílu mezi prodejní a kupní cenou. Pokud jste tedy nemovitost prodali za 5 milionů a dříve koupili za 4,5 milionů korun, pak je základ ke zdanění cca 500 000 korun z těch si ještě můžete odečíst případné potřebné náklady na zajištění prodeje, jako provizi realitní kanceláři, nebo náklady na úschovu kupní ceny či poplatek na vklad do katastru, pokud ho budete platit Vy. Daň z příjmu tak může být méně než desetinová, než jste si původně mysleli, tedy kolem 75 000 korun. Taková daň už není z pohledu celkové ceny tak výrazně vysoká a určitě nebrání prodeji nemovitosti. Rozdíl v cenách bytu zahrnete do klasického daňového přiznání fyzických osob do března následujícího roku.

Právní poradnu zajišťuje advokátní kancelář ProfiPravnik.cz

logo profipravnikPrávní poradna Mgr. Miroslava Zemana: Jak spočítat daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

22485065278

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2,13


ČÍSLO TÝDNE - 2,13 procenta činila průměrná sazba hypoték v ČR v měsíci červen. I přes zvyšující se sazby lidé žádají o hypotéky stále více. Objemy poskytnutých hypotečních úvěrů jsou rekordní.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4710
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4320
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5735
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9290
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6445
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1799
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více