Spolupracujeme na novém seriálu na Primě:
Příjmy a úspory - jak na hypotéku
Hypoteční úvěry jsou stále velmi populární. Lidé tak mohou získat do vlastnictví nemovitost a to dříve, než by si na ní našetřili. Hypoteční úvěry nám tak umožňují splnit si sen dříve než zestárneme. S hypotékou jsou však spojeny i důležité povinnosti. Je třeba, abychom vždy měli po ruce rezervu na splácení hypotéky pro nenadálé situace. Stejně tak je třeba si dobře spolčítat své příjmy a to i s predikcí či odhadem do budoucna. Musíme mít na paměti, že vlastní nemovitosti na hypoteční úvěr je na jednu stranu radost, ale na druhou stranu i starosti.
CELÝ DÍL SERIÁLU SI MŮŽETE PUSTIT ZDE!
První důležitou otázkou na kterou si musí Marta s Karlem, ale i kdokoliv z vás čtenářů odpovědět je, jak rozdělit případné úspory pro účely použití k hypotéce. Platí, že bez úspor vůbec nemůžeme hypoteční úvěr doporučit! V tomto případě má Marta s Karlem našetřeno slušných 370 000 korun. Tyto peníze však nemohou plně investovat do kupní ceny. Naopak si musí naspořené peníze rozdělit na tři části.
1) První část je rezerva v případě nemožnosti splácení hypotéky - 120 000 korun
2) Druhá část je rezerva pro nákup vybavení či opravy bytu - 100 000 korun
3) Třetí část je teprve částka pro spoúčast k úhradě kupní ceny - 150 000 korun
Další je otázka příjmu. Když má Karel a Marta příjmy 30 000 korun, nemohou dát celý příjem na splátku hypotéky. To by byla skutečná sebevražda a v podstatě by jim ani banka za takových podmínek nepůjčila. V případě uvedeného příjmu tak doporučujeme dát na splátky hypotéky maximálně 6 -8 000 korun. Vždy vám musí zbýt částka na náklady spojené s bydlením, jídlo, dojíždění do práce, ošacení či nějaké minimální úspory. To zda vaše příjmy odpovídají možnostem konkrétních splátek se dozvíte pomocí kalkulaček, které vám přesně spočítají vaše možnosti a schopnosti splácet konkrétní úvěr.
Hypotéku přitom nevybíráme jen podle výše úrokové sazby, ale také podle dalších kritérií, které mohou ovlivnit výši splátky či stabilitu splácení hypotéky. Jedná se o náklady na pojištění, poplatky. Důležité je také rozhodnout se pro správnou výši fixace hypotéky, tedy pro délku zafixování úrokové sazby.
O dalších dílech našeho seriálu si můžete přečíst ZDE!
Další články k tématu
Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili