Spotřebitelská poptávka pomalu ale jistě ztrácí dech


05. 11. 2021  10:50     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle nejnovějších dat z ČSÚ zářijové maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 3,6 %, meziměsíčně dokonce klesly o 0,3 %. Domácím maloobchodníkům tržby kontinuálně rostou už sedmý měsíc v řadě, ale jejich tempo zpomaluje.

Spotřebitelská poptávka pomalu ale jistě ztrácí dech
Dnešní číslo je od března druhé nejnižší. V oblasti maloobchodních tržeb se celková situace mírně zhoršuje a pohled do budoucna mnoho nadějí na zlepšení nedává.

Naposledy včera zvýšené sazby ze strany ČNB pochopitelně poptávce spotřebitelů nepřidají. Růst sazeb zdraží úvěry a tím omezí nákupy zboží zejména dlouhodobé spotřeby, které jsou většinou financovány skrze úvěrové produkty. Ani do budoucna nevypadá situace nikterak růžově. Ke zpřísňování měnových podmínek bude nejspíš docházet i v budoucnu, což bude podlamovat nohy křehkému ekonomickému růstu.

Malou náplastí maloobchodníků může být fakt, že nezaměstnanost je stále velmi nízká, a i když v dalších měsících půjde pravděpodobně mírně nahoru vlivem ukončování sezónních prací a úvazků na dobu určitou, stále budeme v EU premianty. Vysoká zaměstnanost je podstatným faktorem pro dobrou kondici spotřebitelské poptávky, která bude tlumena právě vyššími sazbami. Klíčová bude míra obav spotřebitelů ze ztráty zaměstnání.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKSpotřebitelská poptávka pomalu ale jistě ztrácí dech

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

19598223950

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

66


ČÍSLO TÝDNE 66 právě tolik miliard korun má stát nejdůležitější vládní opatření proti drahým energiím. Vláda zavádí energetický tarif, který by měl rodinám ušetřit několik tisíc korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7510
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7950
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2775
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,6600
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,7370
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0040
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více