V Německu už konečně zaplatíte tuzemskou kartou. Konečně


08. 10. 2015  00:05     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Lidé, kteří vyrážejí pravidelně na nákupy do Německého příhraničí to znají. Německé supermarkety a hypermarkety dosud neakceptovaly naše platební karty. To se nyní po snížení poplatků obchodníkům za akceptaci karty mění. Nově už zaplatíte u všech významných prodejců kartou.

V Německu už konečně zaplatíte tuzemskou kartou. Konečně
Často to byl i velký trapas. Plný pás zboží a při placení vám sdělili, že terminál kartu neakceptuje. Zaplatit je možné prý jen tzv. EC Card, tedy kartou německé kartové asociace. Hotovost jste neměli a tak jste za nepříjemného přihlížení čekajících ve frontě zboží vrátili zpět na prodejnu.

Důvodem absence akceptace našich platebních karet byly vysoké poplatky, které uplatňovaly banky využívající karty MasterCard a VISA. Německé řetězce tak odmítaly tyto poplatky za platbu hradit a raději zvolili tuzemskou alternativu domácích karet. Po zavedení regulace ze strany Evropské unie však musí tyto poplatky klesnout. A klesají velmi výrazným způsobem. Z původního až  1 procenta objemu nákupu se poplatek snižuje na 0,3 procenta u kreditních, resp. 0,2 procenta u debetních karet.

Právě tento zásadní důvod přiměl Německé obchodní řetězce, aby svou politiku akceptace zahraničních karet změnily a umožnily platbu i zahraničním zákazníkům. Zahraniční turisté či přeshraniční zákazníci utratí v Německých obchodech několik miliard Euro ročně. V případě Čechu činí částka, kterou v Německu utratí 1,6 miliardy korun.

"Nemožnost platit kartou v německých obchodech nám přidělávalo velké problémy," říká příležitostný zákazník německých obchodů Radek Štědrý z Karlových Varů. "Museli jste mít sebou přesnou hotovost a často jsme museli počítat přesnou částku nákupu, aby nám hotovost stačila. To se nyní změní a můžeme si dovolit štědřeji utrácet," dodává.

Právě umožnění plateb kartou je jedním z výrazných pozitivních důsledků regulace poplatků za platbu kartou pro obchodníky. Paradoxně pak snížení poplatků může vést ke zvýšení využívání platebních karet a to nejen v Německu, ale i v České republice. Je obecně známo, že lidé utrácejí vyšší částky v případě, kdy nemají v ruce konkrétní hotovost, která jejich útraty omezuje. 

karta_250

ZAJÍMAJÍ VÁS I DALŠÍ INOVACE NAŠICH A TUZEMSKÝCH BANK? NALEZNETE JE ZDE!V Německu už konečně zaplatíte tuzemskou kartou. Konečně

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28553578225

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více