Vánoční dárky kupované s pomocí odloženky jsou zaplacené, výsledky jsou výrazně lepší než loni


11. 03. 2020  00:28     Tisková zpráva     komentáře (0)

Loňský Štědrý den byl pro českou e-commerce rekordní. Nyní, po více než dvou měsících, se ukazuje, že nejen v útratách Čechů za dárky. Rekordně totiž také ubylo lidí, kteří při nákupu dárků přecenili své finanční možnosti. Asi 35% zlepšení platební morálky registruje například fintech MALL Pay. Podle něj je důvodů několik. Za zlepšením stojí hladší průběh celé sezony, větší zkušenosti zákazníků, rostoucí bohatství Čechů, ale také nové, bezpečnější platební metody, přísnější skóring nebo snaha e-shopů, obchodníků a platebních služeb o finanční osvětu.

Vánoční dárky kupované s pomocí odloženky jsou zaplacené, výsledky jsou výrazně lepší než loni
Češi podle APEKu v předvánočním čase utratili na e-shopech přes 52 miliard korun, tedy zhruba o 16 % víc než rok před tím. Stalo se tak i díky dlouhé sezoně, která trvala od listopadového Black Friday v podstatě až do 23. 12. Fintech MALL Pay, který umožnil odložit platbu za dárky o více než 2 měsíce (i ti, kteří nakupovali již v listopadu, mohli platit až v lednu) registroval nákupy za desítky milionů korun a služba jako taková zaznamenala dvojnásobný růst. Stoupla i průměrná hodnota nákupu uhrazeného pomocí MALL Pay – ve špičce až na 1700 korun.

 

Nyní se ukazuje, že vyšší útrata pomocí odložené platby paradoxně přinesla zlepšení v ochotě zaplatit za odebrané zboží ve stanoveném termínu. Zatímco v loňském roce se s platbou do prodlení alespoň jednoho dne dostala zhruba třetina lidí, v tomto roce to bylo 17 % zákazníků. Jedná se spíše o roztržitost, ještě před druhou upomínkou jich zboží uhradí naprostá většina z nich. Třetí upomínku je třeba poslat pouze jednotkám procent lidí, přičemž v letošním roce jich bylo o 35 % méně než loni. Což jsou lepší výsledky než u spotřebitelských úvěrů.

 

Podle Adama Kolesy je to dobré znamení a výsledky jasně ukazují, proč je odložená platba u e-shopů tak oblíbená. Služba se navíc zaměří na to, aby byl počet pozdě zaplacených nákupů ještě výrazně nižší. Již nyní jejím skóringem neprojde třetina žadatelů a pro nové uživatele, se kterými ještě nemá vybudovanou potřebnou důvěru, je nastaven snížený startovní limit.

„Našim cílem je mít mezi klienty pouze ty, kteří odloženou platbu využívají k účelu, pro který je určená. Tedy jako platební metodu, která umožní vylepšit cashflow, zaplatit okamžitě bez nutnosti hledat platební kartu nebo jako možnost pro ty lidi, kteří chtějí za zboží zaplatit, až když vědí, že si ho nechají,“ zmiňuje Kolesa.

 

Za dobrým výsledkem podle Kolesy stojí i e-shopy. Ty totiž promují odloženou platbu jako bezpečnou platební metodu stále více a nebojí se jí nabízet jako alternativu ke spotřebitelskému úvěru.

„Odloženou platbu využívají ti zákazníci, kteří ve spotřebitelských úvěrech spatřují riziko a bojí se zadlužení, navíc pro jejich nákupy v řádech nižších tisíců korun jsou úvěry zbytečně robustní. Klienti samozřejmě také vítají, že oproti úvěru je odložená platba zdarma a nemá charakter půjčky,“ zakončuje Kolesa.

 

Takzvanou odloženou platbu letos využil k nákupům dárků rekordní počet lidí. Podle odhadů se s odloženou splatností v rámci e-commerce provedlo asi třikrát více transakcí a samotná metoda se začala podílet asi na 2–3 % všech transakcí. Vánoční dárky kupované s pomocí odloženky jsou zaplacené, výsledky jsou výrazně lepší než loni

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28041954352

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4240
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,3110
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,9800
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2410
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0630
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4900
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1174
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více