ČNB sazby neměnila. Hypotéky se prodávají okolo 2 procent.


03. 10. 2017  14:21          komentáře (0)

Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v září na 2,20 %, vyplývá z aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE.  Oproti loňskému roku se nyní hypotéky prodávají o 3 desetiny dráž. Kolik je to v přepočtu na koruny a jak se budou sazby vyvíjet dál? 

ČNB sazby neměnila. Hypotéky se prodávají okolo 2 procent.
Hned v úvodu měsíce září rozhodla o zvýšení úrokových sazeb své Variabilní hypotéky Moneta Money Bank a k plošnému navýšení sazeb došlo také u UniCredit Bank. Poté se k růstovému trendu připojila také Oberbank. Vedle toho Raiffeisenbank ukončila jednu akční nabídku na Vysokou hypotéku a přišla s Podzimními hypodny, které se sazbami rovněž zahýbali. Aktuálně jsou však na kampaňových hodnotách, takže nižší, než na začátku měsíce. Výsledkem výše uvedených změn je nárůst cenových indexů téměř ve všech měřených kategoriích.

Titulní index GOFI 70, který měří průměrnou nabídkovou sazbu hypoték do 70 % LTV a jeho vývoj dlouhodobě koreluje s respektovaným indexem realizačních sazeb (FINCENTRUM HYPOINDEX) v září vzrostl o 6 setin procentního bodu na 2,20 %. Oproti loňskému roku jsou nyní 70% hypotéky dražší o zhruba 3 desetiny procentního bodu.

gr1

Podobný trend vidíme i v dalších sledovaných kategoriích. Hypotéky do 80 % LTV zdražily na 2,11 %. Index GOFI 90 meziměsíčně stoupl o 5 setin na 3,14 %. Výjimkou jsou pouze hypotéky nabízené v pásmu do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, u kterých došlo k drobné cenové korekci směrem dolů, kdy ze srpnových 3,01 % index GOFI 85 klesl na 2,97 %. Změnu trendu však v této kategorii regulované doporučením ČNB, tzn. úvěrů nad 80 % LTV neočekáváme.

gr2

 

Ziskovost banky dohánějí na počtech a objemech sjednaných hypoték

Vývoj nabídkových sazeb má svou logiku. Bankám zdražují peníze na vstupu a tuto nevýhodnou situaci se banky snaží zohlednit v cenách poskytovaných úvěrů. Zároveň však platí, že při takto nízkých maržích bankám nezbývá nic jiného, než prodávat tzv. na objem, takže ceny úvěrů se napříč bankami až neuvěřitelně přiblížily a žádná z bank zároveň nechce být tou, která bude sazby zvyšovat. „Klienti, ačkoliv jsou sazby hypoték stále na extrémně nízkých úrovních, vnímají úrokovou sazbu jako jeden z hlavních argumentů při výběru banky. Naším úkolem je vytvořit jim skutečně objektivní porovnání celkové nákladovosti, tedy i se započtením všech souvisejících poplatků,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Hypotéky jsou nyní o 3 desetiny procenta dražší než před rokem. U 2milionové hypotéky s 20letou splatností tento nárůst znamená navýšení měsíční splátky o 300 Kč, což rozhodně není nic dramatického a stále platí, že hypotéky jsou z historického pohledu extrémně levné.

 

ČNB se rozhodla sazby nezvyšovat. Trend růstu však bude pokračovat

Podle našeho názoru sazby budou i nadále pokračovat v pozvolném růstu. Jedním z argumentů této úvahy je postupný nárůst úrokových sazeb ČNB a trend na mezibankovním trhu je skutečně neúprosný. Cena peněz je nyní již zhruba na úrovni poloviny roku 2013, což má znatelný dopad na marže bank. V roce 2013 byla nabídková sazba hypoték okolo 3 procent, nyní se většina hypotečních úvěrů sjednává se sazbou okolo 2 %, a pokud je klient schopen vyjednávat nebo využije služeb hypotečního specialisty, může se stále ještě dostat pod hranici 2 procent.

Česká národní banka minulý týden jednala o nastavení základních sazeb. Sazby ČNB ovlivňují ceny hypoték pouze nepřímo, ale trendově spolu s určitými odchylkami dlouhodobě vážou. Další zasedání ČNB bude v listopadu a i zde pravděpodobnost dalšího posunu sazeb směrem vzhůru sílí.

 ČNB sazby neměnila. Hypotéky se prodávají okolo 2 procent.

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6097479776

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1790
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7915
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2380
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,8175
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3698
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více