ČNB schválila záporné sazby. Za vklady budete bankám platit. Za půjčky budou platit banky klientům


01. 04. 2016  00:01     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Česká národní banka zavádí od pondělí, 4. dubna 2016 v České republice záporné úrokové sazby. Pokud si spoříte na svém běžné či spořícím účtu, budete muset počínaje tímto dnem za své úspory v bance platit. Naopak ušetří dlužníci. Těm budou platit banky za to, že jim poskytly úvěr.

ČNB schválila záporné sazby. Za vklady budete bankám platit. Za půjčky budou platit banky klientům
O záporných úrokových sazbách se spekuluje už velmi dlouhou dobu. Na trhu je totiž obrovské množství hotovosti, kterou nemají banky, ani investoři kam reálně umístit. Naopak je stále nízká inflace a proto se už v minulých dnech rozhodla Evropská centrální banka v Eurozóně zavést právě tento poměrně extrémní finanční nástroj. Na základě těchto skutečností, musela zavést záporné sazby i Česká národní banka.

Od pondělí tak budou klienti bankám platit za to, že u nich mají uloženy své prostředky a to jak na běžných, tak na termínovaných či spořících účtech. Výše záporných sazeb by se měla pohybovat od 0,3 do 0,8 procenta. Prakticky tak toto opatření znamená, že za prostředky, které máte uloženy v bance budete platit výše uvedený podíl úroku. Banky se tím zbaví zbytečné hotovosti, kterou stejně nemohou na volném trhu využít a investovat. Lidé pak tyto prostředky spíše utratí, čímž povzbudí inflaci, což je dlouhodobým cílem ČNB, který se jí zatím nedařilo splnit.

Velkou změnou bude nové opatření zejména pro dlužníky. Dlužníci, kteří si vzali u bank úvěr, tak budou nově od banky za využití úvěru dostávat peníze formou záporných úrokových sazeb. Ve většině případů budou sice tyto záporné úrokové sazby spíše nulové, i to je však velký posun proti dosavadní praxi, kdy klienti na úrocích z úvěrů platili i částky odpovídající 10 procentům objemu úvěru ročně. Nově tak za využívání úvěru nebudou platit nic, v některých případech dokonce klienti od banky dostanou platbu záporného úroku cca do výše 0,3 procenta z využívaného úvěru.

Bankovní ústavy už se na změnu hromadně a intenzivně připravují. Informace o zavedení záporných úrokových sazeb se zatím uvolňují ze strany oficiální míst velmi pomalu, aby nedocházelo ke znervózňování klientů bank a hromadným výběrům hotovosti z tuzemských bank.

DALŠÍ PODROBNOSTI PŘIPRAVUJEME! A PŘEJEME BLÁZNIVÝ APRÍL!:)

 ČNB schválila záporné sazby. Za vklady budete bankám platit. Za půjčky budou platit banky klientům

Diskutovat (0)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více