Splatnost úvěrů na bydlení by neměla přesáhnout 30 let


17. 06. 2015  13:39          komentáře (0)

Česká národní banka doporučuje při poskytování úvěrů na bydlení, aby jejich splatnost nepřesáhla 30 let. Podíl úvěrů nad 90 procent hodnoty kupované nemovitosti by neměl překročit deset procent celkového objemu úvěrů. Při představení Zprávy o finanční stabilitě to dnes řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem je zvýšení rizikovosti u nově poskytovaných bankovních úvěrů na bydlení.

Splatnost úvěrů na bydlení by neměla přesáhnout 30 let
ČNB také nechce, aby banky obcházely tato nová pravidla tak, že by klientům poskytly na zbytek hodnoty nemovitosti nezajištěný spotřebitelský úvěr. V případě jeho poskytnutí by pak splatnost úvěru neměla přesahovat osm let. Hodnota úvěru by rovněž neměla překračovat sto procent hodnoty nemovitosti. Banky by též neměly připouštět odsouvání splácení úvěrů.

"Zvyšuje se podíl úvěrů, které jsou poměrně vysoké vůči hodnotě nemovitosti," řekl Singer. Týká se to podle něj hodně velkých bank, které jsou k tomu tlačeny vzájemnou konkurencí. "Chceme zabránit vzniku smyčky mezi růstem cen nemovitostí a růstem úvěrů na bydlení, která by vytvořila hrozbu pro stabilitu bankovního sektoru," uvedl Singer. Centrální banka bude podle něj plnění těchto preventivních doporučení pravidelně hodnotit, parametry může ještě zpřísnit.

"Toto doporučení je bankám známé a ČNB o něm vedla s trhem diskusi. Hypoteční trh v ČR funguje dlouhodobě stabilně. Banky samozřejmě i v případě hypoték pečlivě váží riziko a mají nastaveny vnitřní limity. O tom svědčí jak velmi nízké procento nesplácených hypotečních úvěrů, tak nově i to, že nastal obrat ve vývoji úrokových sazeb, které začínají růst," reagoval náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

"Dnes vydaná doporučení ČNB nás nijak dramaticky neovlivní. O stoprocentní hypotéky je zájem spíše nižší než v minulosti. Pro tento typ hypoték máme totiž dlouhodobě nastavena velmi přísná kritéria. Se splatností přes 30 let byly povoleny pouze jednotky kusů hypoték," řekl ČTK mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

"Rozhodně nevnímáme dané doporučení regulátora jako omezení, protože podíl stoprocentních hypoték na celkové produkci jsou jednotky procent," doplnil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Klienti podle něj v drtivé většině preferují hypoteční úvěry do 85 procent ceny nemovitosti.

"Průměrná doba splácení hypotéky v Hypoteční bance je 23 let, tedy i toto je pro nás okrajové téma, stejně jako monitoring externistů, který je pro nás zcela běžnou záležitostí," doplnila mluvčí banky Marie Mocková. Podobně se vyjádřila i Česká spořitelna. "Hypotéky s delší dobou splácení než 30 let nenabízíme, hypotéky do sto procent hodnoty nemovitosti nejsou mezi našimi klienty tak oblíbené , takže nelze hovořit o nějakém zásadním dopadu chystaných změn na obchod ČS," sdělila Marek Pšeničný z jejího tiskového oddělení.

Prohlášení ČNB je podle analytika poradenské firmy Swiss Life Jiřího Sýkory víceméně bezpředmětné, neboť stoprocentních hypoték je na trhu velmi malé množství a navíc banky samy regulují tento segment hypotečního trhu. Začaly tak již v době hypoteční krize, a to i bez doporučení ČNB. "Myslím si, že tato část trhu funguje bez výrazných problémů a ČNB by se měla spíše zaměřit na jiné části, například malé nezajištěné úvěry," poznamenal.

Riziko nadhodnocení cen rezidenčních nemovitostí podle Singera zatím není nijak vysoké, nicméně vyšší je v Praze a v Brně. V souhrnu indikuje mírné nadhodnocení cen bytů o 2,5 procenta. Upozornil na to, že podle nových dat ČNB je polovina nových úvěrů na bydlení skutečně určená na nové bydlení, druhá polovina pak na refixované a refinancované úvěry.Splatnost úvěrů na bydlení by neměla přesáhnout 30 let

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

31471864093

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více