DOBŘE MÍNĚNÁ RADA! Výplata důchodů na bankovní účet ušetří čas, peníze a hlavně riziko krádeže!


31. 01. 2014  00:06     Redakce BP.com     komentáře (3)

Příběhů o tom, jak lidské hyeny – jinak se nazvat nedají - zneužívají dobroty nebo naivity starobních důchodců a okrádají je o jejich těžce uspořené peníze, většinou určené pro děti nebo vnoučata, bohužel každodenně plní stránky novin a hlavní témata večerních televizních zpráv. Nezdá se, že by tomu mělo být v příštích měsících nebo letech jinak. Existuje způsob, jak se tomu bránit – zařídit výplatu důchodů na účet. Poradíme vám, jak na to!

DOBŘE MÍNĚNÁ RADA! Výplata důchodů na bankovní účet ušetří čas, peníze  a hlavně riziko krádeže!
Vlastnictví bankovního účtu dnes není nic nákladného, rostoucí konkurence způsobila, že sehnat bankovní účet zdarma, kde zdarma opravdu znamená nic neplatit, je velmi jednoduché. Možnost vybírat peníze na přepážce bank (často několikrát měsíčně zdarma) pak dělá z bankovního účtu i pro ty starší spoluobčany, kteří jsou k moderním technologiím skeptičtí a na operace s platební kartou dívají skrz prsty skrz prsty. Skutečně, uvažovat o bankovním účtu jako nástroji pro přijímání důchodů je zajímavou alternativou, neboť čekání na pošťačku a následná manipulace s hotovostí schovávanou v domácnosti v dobré víře uspořit něco pro děti, vnoučata nebo pro radost na novou televizi rozhodně není dvakrát bezpečné!

.

HLASUJTE V ANKETĚ O NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK 2013

.

Takže co s tím a hlavně jak na to? Ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (děkujeme Mgr. Renátě Provazníkové z Oddělení komunikace) jsme pro vás zpracovali manuál, v němž jsou uvedena všechna základní fakta. Návod je doplněn i o dokumenty, které budete vy, vaši rodiče nebo vaši prarodiče ke změně výplaty důchodů na bankovní účet potřebovat.

ZASÍLÁNÍ DŮCHODŮ NA BANKOVNÍ ÚČET

1. JAK ZŘÍDIT POSÍLÁNÍ DŮCHODU NA ÚČET

Ilustrujme si následující příklad: Jsem důchodce a chci si změnit způsob výplaty důchodu převodem na účet. Jak to mám udělat?

Zařízení výplaty důchodu na účet ČSSZ provede pouze na základě předepsaného tiskopisu:

PDF - Žádost o zařízení výplaty důchodu poukzem na účet

nebo

PDF - Žádost o změnu zařízení výplaty důchodu poukazem na účet - majitel účtu

nebo

PDF - Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky).

Tiskopisy jsou k dispozici v níže uvedených odkazech a také na okresních správách sociálního zabezpečení (v Praze na územních pracovištích Pražské správy sociálního zabezpečení, v Brně Městské správě sociálního zabezpečení).

Klient vybere odpovídající tiskopis a vyplněný, podepsaný a bankou potvrzený ho zašle na adresu:

Česká správa sociálního zabezpečení

Křížová 25

225 08 Praha 5

Formulář je možné také podat prostřednictvím okresní/pražské/městské správy sociálního zabezpečení.

UPOZORNĚNÍ: Výplatu důchodu lze zařídit pouze na účet oprávněné osoby (důchodce) nebo jeho manžela/manželky. Na účet jiné osoby (např. potomka, rodiče, sourozence, druha, registrovaného partnera apod.) ČSSZ výplatu zařídit nemůže. Výjimkou je pouze situace, kdy tato jiná osoba byla ustanovena opatrovníkem nebo zvláštním příjemcem důchodu.

2. FINANČNÍ INSTITUCE

Do jakých institucí si mohu nechat důchod přeposílat?

Seznam peněžních ústavů, kam je možné důchody posílat, je zveřejněný na webu ČSSZ: NALEZNETE JEJ ZDE!

3. KDE TO VYŘÍDIT

Když si na potvrzení seženu potřebné razítko z banky a všechny náležitosti, dostavuji se osobně na pobočku ČSSZ a tam věc vyřídím, nebo je postup jiný?

Jak bylo zmíněno, jsou dvě možnosti. Vyplněný, podepsaný a bankou potvrzený formulář je možné poslat poštou na adresu ČSSZ nebo předat prostřednictvím kterékoliv pobočky OSSZ/PSSZ/MSSZ.

4. DÉLKA PROCESU

Jak dlouho trvá celý proces převedení výplaty na bankovní účet?

Změna způsobu výplaty je provedena zpravidla od 2., nejpozději od 3. výplatního měsíce po datu doručení žádosti.

5. POZOR NA CHYBY!

Vyskytují se nějaké časté chyby, na které je třeba si dát pozor?

Někdy lidé zapomenou formulář podepsat nebo ho zašlou nepotvrzený bankou. V tom případě jim ho ČSSZ vrátí zpět, aby potřebné náležitosti doplnili.

Je také důležité zvolit vhodný tiskopis, pokud manželé mají jeden společný účet. Ten z manželů, který je majitelem účtu vyplňuje, podepisuje a dává potvrzovat tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet - majitel účtu.

Ten z manželů, který je disponující osobou, musí vyplnit a dát potvrdit Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky). Tento tiskopis musí podepsat oba manželé – jak disponující osoba, tak i majitel účtu.

6. JDU DO DŮCHODU A CHCI ROVNOU VÝPLATU NA BANKOVNÍ ÚČET

Pokud se do důchodu teprve chystám a chci jej rovnou pobírat přes  bankovní účet, s jakým předstihem + jak + kde mám záležitost vyjednat?

Pokud klient žádá o důchod a již ví, že důchod bude chtít zasílat na účet, je optimální, když vyplněný, podepsaný a bankou potvrzený tiskopis předá na OSSZ/PSSZ/MSSZ současně při sepisování žádosti o důchod.

7. ZMĚNA VÝPLATY Z JEDNOHO BANKOVNÍHO ÚČTU NA JINÝ

Co když chci změnit účet, na který mi důchod již chodí?

Ano, lidé se často ptají jak postupovat, když jim důchod chodí na účet a oni chtějí účet pro zasílání důchodu změnit. O zasílání důchodu na jiný účet (do jiné banky) je nutné také požádat prostřednictvím zmíněných tiskopisů Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet - majitel účtu nebo Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky). Také tuto změnu provede ČSSZ zpravidla od 2., nejpozději od 3. výplatního měsíce po datu doručení žádosti.

Než dojde ke změně účtu v systémech ČSSZ, je důchod zasílán na původní číslo účtu. Důchody, které nelze doručit z důchodu případného zrušení účtu, ČSSZ následně zašle formou jednorázové platby na účet nový.

Dobrá rada na závěr: Pokud tedy příjemce důchodu mění banku, měl by zvážit, zda starý účet zruší ihned nebo až poté, co obdrží důchod na nový účet.DOBŘE MÍNĚNÁ RADA! Výplata důchodů na bankovní účet ušetří čas, peníze a hlavně riziko krádeže!

pani
zuno banka mi končí za měsic a převod trva 3 měsice jak to dat dohromady...
změna datumu vyplácení důchodu
Dobrý den,je možné změnit vyplácení důchodu na jiné datum?...
Díky, díky, díky.
Tato rada je skutečně nad zlato. Děkuji webu Bankovní poplatky i paní z ČSSZ za tento manuálek. Měli...
Diskutovat (3)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28549950104

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více