Dohoda mezi EU a Velkou Británií by bylo milým překvapením, koruna jako na houpačce


22. 12. 2020  09:21     Tomáš Volf     komentáře (0)

Mutace viru dál způsobuje paniku. Brexit bez dohody je stále reálnější, přesto by alespoň dílčí dohody mohlo být dosaženo. Z trhů bude mizet likvidita, takže kolísavost kurzů může být vyšší.  

Dohoda mezi EU a Velkou Británií by bylo milým překvapením, koruna jako na houpačce
Včerejší obchodování bylo jako na houpačce. Koruna otevírala pod hladinou 26,20 EURCZK, aby během dne oslabila až nad 26,30 EURCZK a k večeru se vrátila opět na 26,18 EURCZK. Jako přes kopírák to bylo i k dolaru. Koruna otevírala kolem 21,30 USDCZK, následovalo oslabení ke 21,70 USDCZK, aby k večeru opětovně posílila pod 21,30 USDCZK.  

V posledních dnech trhy ovlivňovala a v těch následujících ještě bude ovlivňovat, mutace koronaviru. Ta způsobila velký výkyv eurodolaru do pásma 1,2120 – 1,225 EURUSD. Dolar posiloval až na dolní hranici tohoto pásma, aby se odpoledne opět vrátil ke slabším hodnotám. Tento obrázek obchodování bude v následujících dnech velmi podobný. Pokud dorazí na trhy jakákoli informace ohledně nové mutace viru, způsobí to vyšší volatilitu a nervozitu na trzích. Pro dnešní den počítáme s tím, že si koruna vystačí s užším pásmem kolem otevíracích úrovní 21,45 USDCZK a 26,20 EURCZK. S ústupem likvidity z trhů před svátky je možné, že kurzy budou výrazně kolísat, avšak vzhledem k absenci zajímavých zpráv dnes čekáme klidnou seanci. 

Druhý deadline v jednáních mezi EU a Velkou Británií je také pryč a teď je už sjednání dohody do 31/12/2020 opravdu v teoretické rovině. Přesto k ní nakonec může dojít. Je také možné, že vyjednavači dojdou k nějaké parciální dohodě, což bude nutně znamenat mnohé problémy v běžném fungování. Pokud by však dohodu v prvních týdnech nového roku dotáhli, celá situace se dá ještě zachránit.  Kromě ekonomické roviny je tu ještě rozměr, o kterém se mnoho nehovoří. A sice politicko-strategický. Drolení a neshody v EU, přetahování se o to, kdo je větší velmoc, zda EU nebo Velká Británie je do velké míry malicherné. Celou situaci určitě pozoruje Rusko a Čína a zatím to vypadá, že jedinými vítězi jsou právě tyto země. Tento typ nesvárů na vlastním dvorku je přesně to, co EU ubírá na kreditu. Dospělá dohoda mezi EU a Velkou Británií by byla svěžím překvapením.    

Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist


Citfin-Logo_2013_CMYK

Celý článek naleznete na www.citfin.cz  Dohoda mezi EU a Velkou Británií by bylo milým překvapením, koruna jako na houpačce

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29638588035

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5310
Kurz USD Americký dolar 1 USD 24,6040
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0980
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,1830
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,1040
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,8500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9659
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více