Dolar za 21 korun


11. 05. 2021  12:25     Tomáš Volf     komentáře (0)

Dnes kolem poledne se domácí měna opřela o magickou hranici 21 korun za dolar. Je tak nejsilnější od konce dubna 2018.

 

Dolar za 21 korun
Důvodů k posílení má koruna více. V první řadě jsou to očekávání brzkého růstu sazeb ze strany ČNB. Ta na svém posledním zasedání připustila, že se sazbami půjde nahoru letos několikrát. V návaznosti na to domácí koruna posílila, což se ještě umocnilo dnes ráno, když ČSÚ zveřejnil domácí spotřebitelské ceny za duben. Index spotřebitelských cen totiž vzrostl výrazně více, než jak trhy čekaly a ukázal oproti loňskému roku na zdražování o 3,1 %. S tím bude muset ČNB začít něco dělat. Vzhledem k přicházejícím letním měsícům a otevřeným obchodům lze počítat s tím, že poptávka spotřebitelů bude lámat rekordy. Ke zvýšení sazeb proto může dojít už o prázdninách.

Dalším důvodem je silně expanzivní politika USA. Podpůrné balíčky směřující do ekonomiky na její zotavení po C19 znamenají, že dolar na světovém trhu padá a drží se v blízkosti 1,2100 EURUSD. Americká centrální banka FED si stále stojí za svými předešlými komentáři o tom, že sazby na dolaru půjdou nahoru až na přelomu let 2022/2023. Pumpování peněz do ekonomiky bude znamenat vyšší inflaci, se kterou by měl FED bojovat vyššími sazbami, ale američtí centrální bankéři ujišťují, že ceny neporostou tak rychle a utažení měnových podmínek proto nemusí být vůbec akutní. Zdá se, že těmto ujištěním věří většina trhů, což je vidět právě na pohybu dolaru.

Klíčový segment americké ekonomiky, kterým je trh práce se sice zlepšuje, ale zdaleka ne tak rychle, jak by se mohlo zdát. Poslední čísla z minulého týdne byla velkým zklamáním. Na druhé straně, statistiky o spotřebě Američanů ukazují na rostoucí chuť utrácet. Spotřebu domácností stále brzdí relativně vysoký počet lidí bez práce.

V dalších měsících bude klíčové, jak razantně se k rostoucím cenám postaví ČNB. Čeští centrální bankéři mohou být ve zbytku roku velmi aktivním hráčem a pokud se naplní očekávání ohledně růstu sazeb, v dalších šesti měsících by se koruna mohla podívat hluboko pod 20,50 USDCZK.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKDolar za 21 korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23348437168

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6840
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9270
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6875
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,2645
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,6045
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2450
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9604
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více