Domácí ceny v listopadu vzrostly o 6 %


10. 12. 2021  09:41     Tomáš Volf     komentáře (0)

Podle dnešních dat z ČSÚ domácí inflace za listopad meziročně vzrostla o 6 %. Meziměsíčně byla vyšší o 0,2 %. Alarmující na dnešních číslech je hned několik skutečností.

Domácí ceny v listopadu vzrostly o 6 %
Jedná se o pátý měsíc v řadě, kdy ceny nejen rostou, ale navíc zrychlují své tempo. Jsme tedy svědky stále většího zdražování. Počínaje červencem letošního roku, kdy dosáhla inflace 3,4 % se ceny zvedají stále rychleji.

Nad hranicí 6 % byla inflace naposledy v říjnu 2008. Tehdy začínala finanční krize. ČR je tradičně nízko inflační ekonomikou a stávající tempo je u nás spíše raritou.

Recept ČNB, která zvyšuje sazby, aby rostoucí ceny zkrotila, zatím nefunguje. Čeští centrální bankéři zvyšují klíčovou 2T REPO sazbu, která se ve velmi krátké době bezprecedentním tempem dostala na stávajících 2,75 %. Ceny v ekonomice jdou však stále nahoru, a tak se dostáváme do paradoxní situace.

Úvěry zdražují, což může podlomit nejen spotřebitelskou poptávku, jelikož spotřebitelské a hypoteční úvěry se stávají nedostupné, ale také oddálí čerpání provozních úvěrů a úvěrů na investice firem. To v konečném důsledku povede ke zpomalení ekonomiky. Žijeme tedy v době, kdy máme vysokou inflaci a zároveň vysoké sazby. Tento nebezpečný mix může představovat skutečnou hrozbu.

Není velkým překvapením, že největší vliv na růst cen měly pohonné hmoty. Ty meziročně zdražily o 32,8 %. Nezaostala ani auta, která šla s cenou nahoru o 7,4 %. Hlouběji do peněženky musí Češi sáhnout i při nákupu běžných potravin, jako másla o 26,8 % nebo brambor o 5,2 %. Naopak zlevnilo například ovoce o 1,4 %.

Spotřebitelské ceny si budou nejspíš nadále udržovat velmi vysoké tempo růstu. V prvních měsících roku se dá čekat, že se budou držet na vysokých úrovních mezi 5-7 %. ČNB na to bude reagovat dalším zvedáním sazeb, ale prostor není nevyčerpatelný. Další jejich zvýšení může přijít koncem prosince nebo začátkem roku a banky budou tlačeny k tomu, aby uplatňovaly přísnější metr na klienta žádajícího o úvěr.


Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKDomácí ceny v listopadu vzrostly o 6 %

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

38087483376

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4170
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9160
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0760
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2800
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9148
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více